Nie można wiązać rąk zarządom spółek węglowych

- Pomysły na łączenie ze sobą Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego są nieracjonalne - twierdzi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie można wiązać rąk zarządom spółek węglowych

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl/Jerzy Duda

wnp.pl

18 sie 2014 11:45


Jak zapatruje się pan na postulat połączenia producentów węgla energetycznego?

Janusz Steinhoff: - Jestem przeciwnikiem takiej konsolidacji. Dlatego, że konsolidacja bez restrukturyzacji nie przyniesie dodatkowego efektu synergii, a tylko wygeneruje dodatkowe koszty. Nie unikniemy w górnictwie procesu naprawczego. Pomysły na łączenie ze sobą Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego są nieracjonalne i niczego pozytywnego nie wniosą! To pomysły zastępcze w stosunku do niezbędnych działań restrukturyzacyjnych. Odpowiedzialność za górnictwo wymaga podjęcia działań naprawczych. Należy mieć też na uwadze ewentualną konsolidację kopalń z elektroenergetyką, natomiast łączenie spółek węglowych nie może być substytutem ich restrukturyzacji.

A co trzeba zrobić?

- Potrzeba likwidacji trwale nierentownych kopalń o kończących się zasobach, by inwestować w kopalnie perspektywiczne. Potrzebna jest umiejętna i poważna hierarchizacja problemów górnictwa. Nie można wiązać rąk zarządom spółek węglowych twierdzeniem, że nie będzie żadnej likwidacji kopalń. O losie kopalń ma decydować ekonomia i geologia, a nie polityka! Pojawiły się opinie, że połączy się Kompanię Węglową z Katowickim Holdingiem Węglowym i będzie lepiej. To bzdury, lepiej nie będzie. Trzeba rozmawiać o rozwiązaniu wielu problemów, w tym o zmianie organizacji pracy w branży. Przykładem na to, że da się tu wiele zdziałać, jest Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia. Pomysł połączenia Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego przypomina działania pozorowane. Od samego mieszania herbata słodsza nie będzie.

Całą rozmowę z Januszem Steinhoffem czytaj na wnp.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.