Nie ma zgody na wyprzedaż kopalń Kompanii Węglowej

Związkowcy ze Związku Zawodowego Górników w Polsce z Kompanii Węglowej zaznaczają, że sprzedaż kopalń Piekary, Jankowice, Rydułtowy-Anna i Pokój to nic innego, jak rozdrabnianie firmy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie ma zgody na wyprzedaż kopalń Kompanii Węglowej

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

27 sie 2014 20:33


Zarząd Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej ZZG w Polsce Kompanii Węglowej negatywnie ocenia przesłany program naprawczy Kompanii Węglowej na lata 2014-2020. Nie zgadza się z jego głównymi założeniami polegającymi na wyprzedaży i likwidacji kopalń oraz zakładów.

- Sprzedaż kopalń Piekary, Jankowice, Rydułtowy-Anna i Pokój to nic innego jak rozdrabnianie firmy - napisano w uchwale. Według związkowców polityka doraźnego pozyskiwania dofinansowania prowadzona poprzez sprzedaż kopalń jest krótkowzroczna i doprowadzi jedynie do powstania kolejnego podmiotu, konkurenta na polskim rynku węgla.

Czytaj też: Jest szansa, że Kompania Węglowa nie zbankrutuje

Obniżanie potencjału produkcyjnego Kompanii Węglowej - twierdzą przedstawiciele ZZGwP w KW - zaskutkuje utratą zdolności równoważenia wewnętrznego wyników poszczególnych kopalń, co w niedalekiej przyszłości doprowadzi do likwidacji kopalń osiągających gorsze wyniki ekonomiczne i do masowych zwolnień.

- Podobnie negatywnie oceniamy wydzielenie ze struktur Kompanii i przekształcenie w podmioty prawa handlowego spółek specjalistycznych. W naszej ocenie jest to preludium do ograniczenia miejsc pracy a w konsekwencji do ich likwidacji. W tym kontekście ZOK ZZG w Polsce nie akceptuje zaproponowanej w programie tzw. inżynierii finansowej, za którą mieliby zapłacić pracownicy - zaznaczono.

Czytaj też: Kompania Węglowa "odchudza" spółki zależne

Według związkowców bulwersujący jest również fakt tworzenia zapisów Programu bez udziału i konsultacji ze stroną społeczną. ZOK ZZG w Polsce nie godzi się na praktyki pomijania udziału związków zawodowych w tak ważnych sprawach dla pracowników. Niezrozumiałym jest również fakt pomijania ustaleń wynikających ze spotkań, które zostały w tej kwestii wcześniej zapoczątkowane. Rozmowy przedstawicieli pracowników KWK Sośnica-Makoszowy i KWK Piekary są tego przykładem.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.