Nie będzie masowych zwolnień górników

Nie będzie masowych zwolnień górników - zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, odpowiadając na zapytanie posłów Solidarnej Polski w sprawie sytuacji w górnictwie oraz planów restrukturyzacji Kompanii Węglowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie będzie masowych zwolnień górników

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 lis 2013 12:31


"W górnictwie węgla kamiennego każdy górnik pracujący pod ziemią ma zabezpieczoną pracę, bo są naturalne odejścia na emeryturę (...). Dostosowanie ilości ludzi do wydobycia nie wymaga dodatkowych zwolnień związanych z wydobyciem węgla bezpośrednio pod ziemią" - powiedział wiceminister, odpowiedzialny w resorcie gospodarki za sprawy górnictwa.

Wskazał, że przygotowywany obecnie program restrukturyzacji Kompanii Węglowej zakłada łączenie ze sobą, a nie likwidację kopalń. Zastrzegł, że decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte. Zarząd KW nie przewiduje jednak zamykania kopalń - zapewnił.

Czytaj też: Kompania Węglowa: związki powołały sztab protestacyjno-strajkowy

W Kompanii nie są planowane zwolnienia pracowników, natomiast redukcja zatrudnienia ma być osiągnięta w drodze naturalnych odejść górników na emerytury (rocznie z uprawnień emerytalnych w KW korzysta kilka tysięcy osób). Przyjmowani do pracy będą absolwenci szkół i uczelni górniczych - do 2020 r. w sumie kilka tysięcy osób.

Zatrudnienie na powierzchni - jak podał wiceminister - w tym roku było w Kompanii zmniejszane w drodze programu dobrowolnych odejść; odchodzący otrzymywali nawet 80 tys. zł. Z tego pakietu skorzystało 457 osób, a łącznie od 2011 r. w ramach takich programów odeszło 845 pracowników powierzchni.

"Długofalowa strategia spółki przewiduje utrzymanie miejsc pracy, dotrzymywanie porozumień ze stroną społeczną dotyczących gwarancji zatrudnienia, biorąc pod uwagę naturalną rotację stanowisk. KW zamierza utrzymać dotychczasowe porozumienia dotyczące przyjęć absolwentów (...) dla zapewnienia ciągłości operacyjnej zgodnie z normami obłożenia miejsc pracy" - wskazał wiceminister.

"Podstawowym celem, mimo trudnej sytuacji rynkowej, jest utrzymanie miejsc pracy, zgodnie z zawartymi porozumieniami" - powiedział Tomczykiewicz, charakteryzując program, który ma służyć przywróceniu efektywności i konkurencyjności Kompanii Węglowej.

Strona społeczna ma otrzymać projekt programu restrukturyzacji Kompanii pod koniec listopada i będzie miała miesiąc na wyrażenie swojej opinii w tej sprawie. Niedawno związkowcy ogłosili pogotowie strajkowe w Kompanii.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.