Nie będzie łączenia ze sobą kopalń Kompanii Węglowej i zwolnień pracowników

Nie będzie łączenia ze sobą kopalń Kompanii Węglowej i zwolnień pracowników administracji w tej firmie - wstępnie uzgodniły w środę związki z zarządem KW. Górnicy zatrudnieni pod ziemią będą mieli gwarancję zatrudnienia do 2020 roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie będzie łączenia ze sobą kopalń Kompanii Węglowej i zwolnień pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 sty 2014 8:41


W czwartek może być podpisane porozumienie w tej sprawie, otwierające drogę do restrukturyzacji firmy.

W środę związkowcy przez czternaście godzin rozmawiali z zarządem KW na temat szczegółów programu naprawczego. Szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik powiedział po rozmowach, że w czwartek uzgodnione kwestie mają być przełożone na zapisy porozumienia; jeżeli nie będzie żadnych niespodzianek, strony powinny podpisać się pod tymi ustaleniami.

Punktem spornym pozostaje sprzedaż Jastrzębskiej Spółce Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice, przy której obstaje zarząd, a na którą nie godzą się związki. Nie akceptują też alternatywnej propozycji, jaką miałoby być zamrożenie wypłat 14. pensji dla całej załogi na trzy lata. Związki zapowiadają dalsze działania służące temu, aby kopalnia pozostała w strukturach KW.

Związkowcy zgodzili się natomiast na zamrożenie wypłat "czternastek" na trzy lata dla pracowników administracji, a także na pozbawienie tej grupy zawodowej posiłków profilaktycznych. W zamian zarząd ma wycofać się z planów zwolnienia ponad tysiąca osób z administracji, dając im gwarancję pracy przez najbliższe trzy lata, czyli w czasie zawieszenia wypłat 14. pensji.

Czytaj też: Przerwano rozmowy związkowców z zarządem Kompanii Węglowej ws. restrukturyzacji

Pracownicy dołowi będą mieli gwarancje pracy do 2020 r. Obecne gwarancje wygasłyby z końcem przyszłego roku.

Zgodnie z ustaleniami, nie będzie zapowiadanego łączenia kopalń, natomiast możliwe będą przesunięcia pracowników między tymi zakładami, które miały być ze sobą łączone - plan zakładał, że z 15 kopalń KW pozostanie 7. Alokacja pracowników była długo dyskutowana - zarząd chciał mieć możliwość przenoszenia załogi w grupach kilku kopalń, związkowcy zgodzili się tylko na przesunięcia w ramach kopalń przeznaczonych pierwotnie do połączenia.

Związkowcy przystali na to, by nowi pracownicy nie mieli - jak obecni - prawa do deputatu węglowego po przejściu na emeryturę. Zgodzili się też na likwidację funduszu motywacyjnego oraz dopłat do chorobowego. Zarząd natomiast ma odstąpić od innych proponowanych elementów programu, takich jak likwidacja tzw. ołówkowego (dopłat dla pracowników posiadających dzieci w wieku szkolnym) oraz likwidacji bądź wydzielania z KW zakładów specjalistycznych jako samodzielnych jednostek. Dyskutowana będzie jeszcze sprawa ewentualnego wydzielenia elektrociepłowni.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.