Nauka i przemysł obradowały w krakowskiej AGH

W spotkaniu dotyczącym realizacji projektu HTRPL wzięło udział ponad 30 osób, a wśród nich przedstawiciele m. in. Tauron Polska Energia, KGHM Polska Miedź i środowiska naukowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nauka i przemysł obradowały w krakowskiej AGH

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

27 lut 2013 12:34


Spotkanie przedstawicieli instytucji, które realizują projekt HTRPL obyło się w dniach od 25 do 26 lutego b.r. na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Projekt ten obejmuje zbadanie możliwości wykorzystania w polskim przemyśle reaktorów wysokotemperaturowych typu HTR (High Temperature Reactor), które należą do rodziny reaktorów modularnych małej mocy SMR (Small Modular Reactor). Projekt HTRPL uruchomiono pod koniec 2012 roku - jest on częścią strategicznego programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zatytułowanego „Technologie wspomagające rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej". Jego realizację zaplanowano na okres 30 miesięcy, a budżet projektu przekracza 6 milionów złotych.

Najważniejsze zalety reaktorów wysokotemperaturowych wynikają z ceramicznej konstrukcji ich rdzenia i ze stosunkowo niewielkiej mocy cieplnej, która nie przekracza kilkuset megawatów. Dzięki tym cechom reaktory HTR mają bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa i łatwiej można sfinansować budowę pojedynczego, małego modułu.

Jednym z zasadniczych celów projektu HTRPL jest zbadanie warunków wykorzystania reaktorów HTR przez energochłonny polski przemysł oraz określenie optymalnego systemu wykorzystania wysokotemperaturowego ciepła do zasilania procesów technologicznych i do produkcji energii elektrycznej (tzw. jądrowej kogeneracji). Obecnie dwa reaktory testowe typu HTR pracują w Chinach i w Japonii.

Przewiduje się, że pierwsza instalacja przemysłowa zostanie uruchomiona w Chinach w roku 2017, a spodziewany koszt inwestycji nie przekroczy 2500 dolarów za 1 MW mocy elektrycznej. Programy badawcze dotyczące tej tematyki prowadzone są również w USA i w Europie (w ramach EURATOM-u).

W spotkaniu na AGH wzięło udział ponad 30 przedstawicieli środowisk naukowych i przemysłowych. Liderem projektu HTRPL jest AGH, a lista partnerów przedstawia się następująco: Prochem, Tauron Polska Energia, KGHM Polska Miedź, Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów - Uniwersytet Warszawski, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Instytut Techniki Cieplnej na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Instytut Nawozów Sztucznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.