×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Najnowsze dane GUS potwierdzają: Gospodarka w fazie czynnego ożywienia

  • Autor: PAP/AT
  • 25 maj 2017 16:30

Główny Urząd Statystyczny podał, że wydajność pracy w przemyśle w kwietniu wzrosła o 2,0 proc. w ujęciu rocznym. - Ten rząd robi dobrą politykę gospodarczą - ocenili dane GUS ekonomiści.

Najnowsze dane GUS potwierdzają: Gospodarka w fazie czynnego ożywienia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Główny Urząd Statystyczny podał, że wydajność pracy.

• Jeżeli chodzi o sprawy bieżące, ten rząd robi dobrą politykę gospodarczą - uważają eksperci.

• Wyłania się z tego obraz gospodarki, która jest w fazie czynnego ożywienia - tak eksperci ocenili najnowsze dane GUS.

Główny Urząd Statystyczny podał, że wydajność pracy w przemyśle w kwietniu wzrosła o 2,0 proc. w ujęciu rocznym przy większym o 3,3 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,3 proc., przewozy ładunków w kwietniu wzrosły rok do roku o 6,6 proc. i wyniosły 43,6 mln ton, zaś nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w ujęciu rdr o 1,0 proc.

Jak ocenił główny ekonomista Credit Agricole Bank Polski Jakub Borowski, nie są to "dane przełomowe", ale takie, które potwierdzają, że mamy wyraźne ożywienie w przetwórstwie przemysłowym wspierane przez dwa czynniki.

Czytaj też: Bezrobocie spada kolejny miesiąc

"Po pierwsze, wzrost eksportu, co jest związane z bardzo dobrą koniunkturą w strefie euro i gospodarce niemieckiej. A po drugie, ożywienie w budownictwie. Z jednej strony mieszkaniowym, z drugiej - infrastrukturalnym związanym z ożywieniem w inwestycjach publicznych" - zaznaczył Borowski i podkreślił, że to są czynniki, które mają pozytywny wpływ na aktywność w przemyśle.

Jeśli idzie o nowe zamówienia, to jest bardzo zmienna kategoria - podkreślił Borowski. "Bardzo silnie wzrosły rok do roku w poprzednich miesiącach, w tym miesiącu - nieznacznie. Inne wskaźniki wskazujące na nowe zamówienia w eksporcie, takie jak składowe indeksu PMI, są bardziej stabilne i pokazują silne ożywienie" - powiedział.

Czytaj też: Praca zdalna zwiększa wydajność pracowników

Borowski podkreślił, że wyłania się z tego obraz gospodarki, która jest w fazie czynnego ożywienia. "Po pierwszym kwartale, gdzie mieliśmy 4 proc. wzrost, w drugim kwartale powinniśmy mieć wzrost zbliżony do 4 poc. Dane kwietniowe o zaskakująco niskiej produkcji mogą sygnalizować, że wzrost w drugim kwartale będzie trochę poniżej 4 proc. Tak czy inaczej szybki. Ze wszystkimi pozytywnymi efektami dla rynku pracy" - wskazał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Najnowsze dane GUS potwierdzają: Gospodarka w fazie czynnego ożywienia
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA