Najbogatszy bankier na świecie pójdzie siedzieć?

Joseph Safra, uznawany za najbogatszego bankiera na świecie, oskarżony w czwartek przez brazylijską prokuraturę o udział w skandalu korupcyjnym. Jego ludzie, w zamian za uniknięcie płacenia podatków, mieli wręczyć urzędnikom państwowym łącznie 4,2 mln dol. łapówek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Najbogatszy bankier na świecie pójdzie siedzieć?

PODZIEL SIĘ


Autor: bad

1 kwi 2016 15:48


Joseph Safra jest właścicielem potężnego imperium obejmującego firmy w sektorach bankowym, spożywczym i deweloperskim. Jest właścicielem m.in. banku. Jak oświadczają prokuratorzy Safra nie korumpował osobiście, miał od tego swoich ludzi. Zdaniem śledczych wiedział o planach kierownictwa Banco Safra wręczenia 15,3 mln brazylijskich reali (4,2 mln dol.) federalnym kontrolerom podatkowym.

Media donoszą, że oskarżenie jest oparte na podsłuchiwanych i nagranych połączeniach telefonicznych pomiędzy władzami banku i urzędnikami podatkowymi.

Nikt nie proponował łapówki

W odpowiedzi na zarzuty Safra Group wydało oświadczenie, w którym czytamy, że zarzuty brazylijskich prokuratorów są bezpodstawne, a przedstawiciele grupy byli zawsze kryształowo uczciwi.

- Nie było żadnych nieprawidłowości dokonanych przez którąkolwiek z firm Safra Group. Żaden z przedstawicieli Safra Group nie proponował jakiejkolwiek łapówki jakiemukolwiek urzędnikowi – bronią się autorzy oświadczenia.

Podejrzenia o korupcję Safry ujawniono w ramach “Operation Zealots”, prowadzonej w Brazylii rozbudowanej akcji przeciwko firmom podejrzewanym o korumpowanie urzędników. Na celowniku śledczych jest przeszło 70 firm przemysłowych, rolniczych, budowlanych, inżynieryjnych i finansowych, wśród nich jest znana brazylijska grupa hutnicza Gerdau.

18 mld dol. majątku

Życiorys Josepha Safry jest iście imponujący. Bankier pochodzi z wywodzącego się z Bliskiego Wschodu możnego rodu. Urodził się w syryjskim Aleppo, dorastał w libańskim Bejrucie, a jako nastolatek przeprowadził się z rodziną do Brazylii.

Dziś kontroluje prawdziwe, działające w 19 krajach imperium. Forbes jego majątek szacuje na około 18 miliardów dolarów. Jego spółki działają w sektorze bankowym, branży spożywczej (jest współwłaścicielem firmy Chiquita) i deweloperskiej. Jest właścicielem m.in. słynnego londyńskiego wieżowca 30 St Mary Axe, nazywanego „Korniszonem”. Działa w 19 krajach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.