Na terenie Legnickiej SSE powstał klaster lotniczy

W Lubinie na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powołano Dolnośląski Klaster Lotniczy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na terenie Legnickiej SSE powstał klaster lotniczy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

1 cze 2015 11:27


- To kolejna - po motoryzacyjnej i edukacyjnej - inicjatywa klastrowa rozwijana w tej strefie - podały władze LSSE.

Jak poinformowała Magdalena Szott z biura prasowego LSSE, do współpracy na rzecz branży lotniczej zaproszone zostały m.in. ośrodki naukowe i międzynarodowe koncerny zajmujące się projektowaniem i produkcją podzespołów dla przemysłu lotniczego.

Dodała, że Dolnośląski Klaster Lotniczy wspierają też pozostałe strefy ekonomiczne z terenu województwa dolnośląskiego: Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest-Park", a także Ministerstwo Gospodarki, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Urząd Miasta Lubina.

Jak poinformowano w komunikacie, partnerzy klastra chcą m.in. stworzyć dogodne warunki do rozwoju i lokowania nowych przedsiębiorstw przemysłu lotniczego na tym terenie, promować polski przemysł lotniczy za granicą oraz rozwijać sektor badawczo-rozwojowy.

"Odbywać się to będzie m.in. poprzez współpracę, wspieranie działalności przemysłowej, transferu wiedzy i wymiany doświadczeń produkcyjnych, handlowych i organizacyjnych, wzajemną pomoc w poszukiwaniu wykwalifikowanych kadr oraz organizację szkoleń i warsztatów" - napisano w komunikacie.

Prezes zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rafał Jurkowlaniec, ocenił, że klaster lotniczy pozwoli wykorzystać potencjał branży lotniczej, jaki jest w regionie dolnośląskim.

Dodał, że zainwestowały w LSSE takie międzynarodowe koncerny jak m.in. Becker Avionics czy UTC Aerospace Systems.

Becker Avionics Polska Sp. z o.o. jest członkiem renomowanej Grupy Becker Avionics. Firma prowadzi prace rozwojowe i projektowe lotniczych urządzeń komunikacyjnych i nawigacyjnych. Są to przede wszystkim lotnicze radiostacje, nadajniki, odbiorniki, transpondery, panele i sterowniki do zarządzania urządzeniami w kokpicie samolotu.

Hamilton Sundstrand Wrocław Sp. z o.o. jest częścią korporacji UTC Aerospace Systems zlokalizowanej w Windsor Locks w Connecticut USA. Firma prowadzi działalność w zakresie projektowania i produkcji wyrobów oraz podzespołów dla przemysłu lotniczego. Wrocławski zakład zajmuje się produkcją układów paliwowo - regulacyjnych dla silników lotniczych oraz układów hydraulicznych służących do sterowania i kontroli lotu w samolotach oraz śmigłowcach.

Zdaniem przedstawicieli LSSE, lotnictwo jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin gospodarki w Polsce i na świecie. Na projekty dotyczące nowoczesnych technologii w przemyśle lotniczym, w nowej perspektywie UE na lata 2014-2020 przewidziano m.in. 400 mln zł z konkursu "INNOLOT - innowacyjne lotnictwo". Konkurs realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Od początku istnienia strefy przedsiębiorstwa zainwestowały tu ponad 6,8 mld zł. Dzięki temu powstało ponad 11 tys. miejsc pracy. Wśród inwestorów w LSSE przeważają firmy z branży motoryzacyjnej i metalowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.