Motobranża rośnie w siłę na Śląsku

• Na koniec grudnia 2015 roku stopa bezrobocia na Śląsku wyniosła 8 proc - była o 1,6 p.p. niższa niż wskaźnik ogólnopolski (9,8 proc.).
• Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto na Śląsku, w grudniu 2015 roku wyniosło 5347,33 zł. Dla porównania średnia krajowa wynosiła 4515,28 zł.
• Planowane na ten rok inwestycje w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mogą przyczynić się do powstania łącznie nawet 1,5 tys. nowych miejsc pracy.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Motobranża rośnie w siłę na Śląsku

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 mar 2016 12:22


- Województwo śląskie to region, który pomimo zmagań z problemami przemysłu ciężkiego, bardzo prężnie się rozwija. Stale rozwijające się inwestycje i nowe projekty podnoszą atrakcyjność tej części Polski. Swoje zakłady, siedziby lub oddziały mają lub otwierają tutaj największe międzynarodowe firmy, również z branży motoryzacyjnej – mówi Marzena Jurkiewicz, dyrektor CRS Polska.

Pracowity Śląsk

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na koniec grudnia 2015 roku stopa bezrobocia na Śląsku wyniosła 8 proc. Oznacza to, że była o 1,6 p.p. niższa niż wskaźnik ogólnopolski (9,8 proc.). Spadła również w porównaniu do grudnia 2014 roku – o 1,4 p.p.

Czytaj też: Praca w automotive. W Polsce ma ją już 250 tys. osób

Co więcej, pracujący w tym regionie zarabiają więcej niż wskazuje średnia ogólnopolska. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto na Śląsku, w grudniu 2015 roku wyniosło 5347,33 zł i w porównaniu z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem brutto w kraju było wyższe o ponad 800 zł (średnia krajowa: 4515,28 zł) – wynika z danych GUS.

Wysoki poziom wynagrodzenia jest związany z rosnącą liczbą ofert pracy. W grudniu 2015 roku do urzędów pracy w województwie śląskim wpłynęło 8,4 tys. ofert pracy, czyli o 25 proc. więcej niż przed rokiem.

Automotive w natarciu

- Duże zapotrzebowanie na pracowników widać także w branży motoryzacyjnej, w której skupia się największa część naszego biznesu. Tylko w ubiegłym roku liczba kontrolerów jakości, z którymi współpracujemy, wzrosła o ponad 20 proc. – mówi Marzena Jurkiewicz.

Czytaj też: Jakość siły roboczej w Polsce jest magnesem dla motoryzacyjnych inwestorów

To właśnie na Śląsku wielu producentów samochodów, jak i części do nich ma ulokowane swoje zakłady. Należą do nich: koncern FCA produkujący modele takich marek jak Fiat, Lancia, czy Ford, Lear Corporation, Proma Poland, Die-Tech, Jonhson Controls, Grammer, Delphi, Magna, Hutchinson, Rockwell czy Magneti Marelli. W Częstochowie, Czechowicach-Dziedzicach, Bielsku-Białej i Gliwicach swoje zakłady ma ZF TRW.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.