Morawiecki: Polska potrzebuje rozwoju nowoczesnego przemysłu

Potrzebujemy rozwoju nowoczesnego przemysłu o jak największej wartości dodanej. Chcemy zaszyć jak najwięcej wiedzy w naszych produktach i usługach - powiedział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki na spotkaniu z radą Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Morawiecki: Polska potrzebuje rozwoju nowoczesnego przemysłu

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl/JS

wnp.pl

30 mar 2016 22:48


Wśród czynników , które ograniczają perspektywy rozwoju kraju, wicepremier wymienił łączny dług (publiczny i prywatny) w relacji do PKB na poziomie 150-160 proc., a więc jeden z najwyższych w Europie Wschodniej, brak wystarczających oszczędności, brak możliwości nieponoszenia kosztów emisji CO2 w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, perspektywę wyczerpania się największych środków unijnych ciągu 5-6 lat oraz wyczerpujące się zdolności firm do adaptacji technologii, głównie z zagranicy.

- W efekcie wpadliśmy w kilka pułapek, w tym np. pułapkę rozwoju zależnego, która sprawia, że na koniec 2015 roku traciliśmy aż 1,3 bln zł, czyli dwie trzecie PKB, w ramach dywidend płaconych przez przedsiębiorstwa za granicę - powiedział Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił, pracownik w Polsce pracuje w roku przeciętnie 2 tys. godzin, podczas gdy w Niemczech jest to 1350 godzin, a w Holandii 1320 godzin. - A jednocześnie marże na produkty wytworzone przez tych pracowników są wciąż na Zachodzie nawet 3-4 razy wyższe niż w Polsce - dodał.

Czytaj też: Minister rozwoju zdejmie ciężar biurokracji z polskich firm

Wicepremier wyjaśnił, że mówiąc o reindustrializacji w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ma tak naprawdę na myśli „neoindustrializację”. - Potrzebujemy rozwoju nowoczesnego przemysłu o jak największej wartości dodanej. Chcemy zaszyć jak najwięcej wiedzy w naszych produktach i usługach - mówił.

Wicepremier po raz kolejny podkreślił, że słabością Polski w zakresie niedostatecznej innowacyjności jest nieumiejętność skutecznego połączenia światów nauki i biznesu. - Mamy świetne ośrodki badawcze i wspaniałych naukowców, ale miarą ich sukcesów powinna być komercjalizacja - przekonywał.

Mateusz Morawiecki ocenił również, że w zbyt małym stopniu wykorzystywaliśmy ustawę o zamówieniach publicznych do rozwoju gospodarczego.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.