Morawiecki: Nie możemy sobie pozwolić na gwałtowny proces restrukturyzacji

- Chcemy pomóc Górnemu Śląskowi przejść przez proces restrukturyzacji w sposób łagodny, bezpieczny, spokojny, bez zamykania kopalń - stwierdził wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Morawiecki: Nie możemy sobie pozwolić na gwałtowny proces restrukturyzacji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

14 gru 2015 22:03


- Naszą energię elektryczną mamy w 85 proc. z węgla brunatnego i kamiennego. Nie możemy pozwolić sobie teraz ani na zamykanie kopalń, ani na gwałtowny proces restrukturyzacji. Musi się to odbywać w sposób strategicznie zaplanowany i synchroniczny z całą resztą gospodarki - powiedział wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił, poprawa efektywności energetycznej górnictwa zachodzi i jest niedoceniana. Dlatego, że ona zachodzi wolniej, niż chcielibyśmy i niż spadek cen.

- Część górników przechodzi na emeryturę, zwiększa się efektywność, wiemy o umowach między związkami zawodowymi a kierownictwem JSW. Ten proces zachodzi. Chcemy pomóc Górnemu Śląskowi przejść przez ten proces w sposób łagodny, bezpieczny, spokojny, bez zamykania kopalń - zaznaczył.

Węgiel to krwiobieg naszej gospodarki

Jego zdaniem Polska nie może sobie pozwolić nagle na wyłączenie elektrowni pracujących na węgiel, bo to jest "nasze być albo nie być".

- To jest krwiobieg naszej gospodarki. Więc my pracujemy po pierwsze nad tym, żeby była jak najlepsza efektywność tego naszego sektora wydobycia, ale również nad tym, żeby zdobyć nowe rynki do sprzedaży - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.