Mniejsza płaca w Kompanii Węglowej

Średnia płaca w Kompanii Węglowej (KW) może w przyszłym roku zmniejszyć się o ok. 2 proc. Ma to nastąpić w wyniku likwidacji niektórych świadczeń oraz zamrożenia wynagrodzeń - wynika z informacji związkowców. To część programu naprawczego tej górniczej firmy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mniejsza płaca w Kompanii Węglowej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lis 2013 11:48


We wtorek zarząd Kompanii przyjął kluczowe założenia programu restrukturyzacji spółki do 2020 roku. Projekt całego programu ma być przyjęty 28 listopada, a dzień później otrzyma go Rada Pracowników. Tworzący ją związkowcy, którzy poznali główne założenia w poniedziałek, deklarują, że w takiej wersji program jest dla nich nie do przyjęcia. W spółce obowiązuje pogotowie strajkowe.

Z informacji górniczej Solidarności wynika, że zmniejszenie średniej płacy w KW w 2014 r. o ok. 2 proc. ma nastąpić poprzez likwidację dopłat do zwolnień chorobowych, likwidację świadczeń na pomoce szkolne i bilety komunikacji (to przywileje zapisane w tzw. Karcie Górnika), likwidację tzw. rekompensaty węglowej (dopłata do deputatu węglowego, zależna od rodzaju węgla, jaki dostaje górnik) oraz likwidację funduszu motywacyjnego w kopalniach.

Czytaj też: Kompania Węglowa: związki powołały sztab protestacyjno-strajkowy

Na takim, zmniejszonym, poziomie płace miałyby zostać zamrożone także po 2014 roku. Jeżeli program w tej formie faktycznie zostanie zrealizowany, byłby to pierwszy w śląskim górnictwie przypadek faktycznego zmniejszenia wynagrodzeń. Pensje górników były już zamrożone w okresie realizacji programu restrukturyzacji górnictwa w końcu lat 90. Później rosły z reguły o wskaźnik inflacji, a w latach koniunktury - powyżej tego wskaźnika.

Rada Pracowników otrzymała również informację, że przysługująca górnikom czternasta pensja ma być wypłacana w trzech równych ratach (w lutym, lipcu i wrześniu), a nie - jak dotąd - jednorazowo w lutym. Spółki węglowe od lat mają problemy z zapewnieniem środków na wypłatę "czternastki", tym bardziej, że w grudniu wypłacają górnikom także premię barbórkową, równą pensji.

Program restrukturyzacji zakłada też zniesienie od 2016 r. deputatu węglowego dla górniczych emerytów oraz odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych dla emerytów.

Rzecznik Kompanii Zbigniew Madej nie skomentował informacji o planowanym zmniejszeniu wynagrodzeń. Przyznał, że założenia programu restrukturyzacji służą obniżce kosztów działania spółki; także kosztów pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.