Młodzi górnicy najbardziej narażeni na wypadki

W trakcie pięciu miesięcy roku 2013 zanotowano w Kompanii Węglowej 5 wypadków śmiertelnych i 317 lekkich, natomiast w tym roku były 2 wypadki śmiertelne i 277 wypadków lekkich.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi górnicy najbardziej narażeni na wypadki

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

18 cze 2014 11:19


Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Kompanii Węglowej przedstawiono statystyki wypadkowe.

W pierwszych pięciu miesiącach 2013 roku odnotowano 5 wypadków śmiertelnych i 317 lekkich, natomiast w analogicznym okresie roku 2014 były 2 wypadki śmiertelne oraz 277 wypadków lekkich. Widać zatem poprawę, jednak wciąż niepokoi struktura przyczyn tych zdarzeń. Aż 78,1 procent, to tzw. przyczyny osobowe, 12,8 proc. techniczne (np. awarie sprzętu) i 9,1 proc. naturalne, np. tąpnięcia.

Szczególnie niepokojące są wskaźniki dotyczące pracowników o krótkim stażu pracy, którzy ulegli wypadkom.

Najbardziej narażona jest grupa młodych ludzi pracujących w Kompanii Węglowej krócej niż rok. Wskaźnik wypadkowości w tej grupie na 1000 zatrudnionych wynosi 84,44, podczas, gdy średni wskaźnik w całej Kompanii to 5,3.

Omówiono też przypadki chorób zawodowych, wśród których nadal problemem jest pylica. Zanotowano w tym roku 90 przypadków tej choroby.

Komisja zapoznała się ze stanem realizacji planu poprawy stanu bhp w KW. Z kwoty 641,9 mln złotych wydano w pierwszym kwartale 32,2 procent tej sumy.

Jan Świerkot, prezes spółki GSU Pomoc, omówił realizację świadczeń z funduszu wsparcia profilaktyki medycznej. Fundusz ten był w zamyśle przeznaczony dla poszkodowanych w wypadkach, jednak z uwagi na wystarczające środki jest wykorzystywany także przy finansowaniu zabiegów i badań związanych ze stanami chorobowymi.

Cały artykuł czytaj tu 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.