×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ministerstwo Rozwoju pomoże przygotować kadry dla motoryzacji

  • Justyna Koc
    jk
  • 18 lip 2017 14:52

Kluczowy dla rozwoju branży motoryzacyjnej jest dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Dlatego też Ministerstwo Rozwoju przygotowuje trzy konkursy, które mają pomóc w przygotowaniu kadr.

Ministerstwo Rozwoju pomoże przygotować kadry dla motoryzacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Branża motoryzacyjna odczuwa coraz większy deficyt wykwalifikowanych pracowników.

• Ministerstwo Rozwoju organizuje właśnie trzy konkursy, które mają pomóc w przygotowaniu kadr dla tej branży.

• Według Konfederacji Lewiatan, szczególnie istotne jest to, że we wszystkich konkursach wymagana jest współpraca z przedsiębiorcami.

Branża motoryzacyjna generuje dużą liczbę nowych miejsc pracy oraz jedną z największych wartości dodanych dla gospodarki. Już teraz pracuje w niej ok. 417 tys. osób, co stanowi 7 proc. miejsc pracy w krajowym przemyśle. Z tych właśnie powodów motoryzacja została wpisana do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako sektor strategiczny. Kluczowy dla dalszego rozwoju branży jest dostęp do wykwalifikowanych pracowników.

Jak wynika z badania opinii przedstawicieli branży automotive („MotoBarometr 2017" przygotowywanego przez Exact System), aż 60 proc. przedstawicieli branży przewiduje wzrost zatrudnienia w swoich firmach w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Jednocześnie ponad połowa badanych wskazuje na brak właściwych pracowników jako największy problem związany z zatrudnianiem.

Brak możliwości pozyskania odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów oraz brak wystarczających kompetencji kadry w zakresie nowych technologii to z kolei najczęściej wskazywane bariery (odpowiednio 35 proc. i 23 proc. respondentów) we wdrażaniu Przemysłu 4.0 w firmie i całej branży.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie kadrowe, Ministerstwo Rozwoju opracowało pakiet działań finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Do 28 lipca trwa nabór projektów wspierających rozwój kadr dla przemysłu motoryzacyjnego. W konkursie pomiędzy uczelnie wyższe rozdysponowanych zostanie 100 mln zł. Dzięki tym środkom wsparciem objętych zostanie 3 000 studentów, z czego 2/3 ma odbyć staże.

Z kolei do 15 października będą przyjmowane wnioski w konkursie Moto Power. Jego celem jest wypracowanie i przetestowanie modelowych rozwiązań kształcenia w branży motoryzacyjnej.

Natomiast w październiku konkurs na powołanie sektorowej rady ds. kompetencji ogłosi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Do jej zadań należeć będzie, m.in. rekomendowanie rozwiązań legislacyjnych w obszarze edukacji i jej dostosowania do potrzeb rynku pracy w sektorze motoryzacyjnym. Do wzięcia będzie 2,2 mln zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ministerstwo Rozwoju pomoże przygotować kadry dla motoryzacji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA