PARTNERZY PORTALU

Minister nie pozostawia złudzeń. Zawód górnika musi się zmienić

- Inwestycje jakie prowadzimy w kopalniach, skupiające się na automatyzacji, informatyzacji, obsłudze maszyn, spowodują, że wobec osób pracujących w górnictwie trzeba będzie mieć coraz większe oczekiwania. Górnicy będą musieli być bardziej wszechstronni - mówi Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Minister nie pozostawia złudzeń. Zawód górnika musi się zmienić
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Minister Tobiszowski, pytany, czy zawód górnika jest perspektywiczny, podkreśla, że z pewnością tak jest, tylko należy na niego patrzeć inaczej niż do tej pory.

- Branża od wielu lat przechodziła proces restrukturyzacji, przez co górnictwo pokazywane było jako sektor bez przyszłości. Tymczasem kopalnie mają być nowoczesnymi miejscami pracy - tylko takie przetrwają. To spowoduje, że będziemy mogli mówić o przyszłości tej branży, jak również o przyszłości zawodu górnika - wyjaśnia.  

Jednocześnie przekonuje, że inwestycje, jakie prowadzone są obecnie w kopalniach, skupiają się na automatyzacji, informatyzacji, obsłudze maszyn, przez co spowodują, że wobec osób pracujących w górnictwie trzeba będzie mieć coraz większe oczekiwania.

- Górnicy będą musieli być bardziej wszechstronni. Nie tyle będziemy poszukiwać górnika rozumianego tradycyjnie, o ile dopiero połączenie tego zawodu z umiejętnościami elektronika, elektryka czy geodety stworzą obraz pracownika, jakiego będziemy poszukiwali do pracy w kopalni - wyjaśnia w rozmowie z PulsHR.pl Tobiszowski.

Pytany z kolei o to, jak więc zachęcić młodych ludzi do kształcenia się w zawodach wydobywczych, mówi tak: – Trzeba pokazywać, że w tej branży wykonujemy zawód, który jest potrzebny i ważny. Musimy doceniać to, że węgiel jest potrzebny polskiej energetyce, że jest potrzebny polskiemu ciepłownictwu, że jest potrzebny polskiemu mieszkańcowi – każdemu z nas. Tylko w ten sposób uda się zbudować prestiż tego zawodu. 

Wskazuje również na inną kwestię – jasną i klarowną ścieżkę awansu zawodowego, jaka obowiązuje w kopalniach. Osoby decydujące się związać z tą branżą wiedzą już na starcie, że zdobycie kolejnych kwalifikacji umożliwia im awans oraz wyższe zarobki.

Grzegorz Tobiszowski był gościem Nowego Przemysłu Expo, podczas którego wziął udział w sesjach poświęconych górnictwu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Minister nie pozostawia złudzeń. Zawód górnika musi się zmienić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • bart80 2018-10-03 14:02:31

  Awanse na kopalniach to trochę jak u Orwella. Są równi i równiejsi. :)

 • Artek 2018-10-02 19:47:55

  Haha nowoczesny sprzęt , a na kopalniach dalej komuna i ukladziki

 • Górnik 2018-10-02 15:11:00

  Takiego górnictwa nie pamiętam a pracuje od 1981 roku. Inwigilacja kontrole , monitoring to jest inowacyjnosc kontrole czasu pracy jak za wcześnie przyjdziesz do pracy ukarany i wiele takich apsurdow a na narzędzia nie ma kasy.

 • Pracus 2018-10-02 11:52:39

  Tam Solidaruchy rządzą, kumoterstwo do potęgi

 • paws 2018-10-01 23:37:15

  masakra, w polskiej przecietnej kopalni awansuje ten kto ma wieksze znajomosci. Ministerek nie ma pojecia na temat dzisiejszych polskich kopalni. Rządzi tam kumoterstwo i cwaniactwo. Nie awansują najlepsi i dobrze wykształceni o tym mozecie zapomniec

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA