Mercedes w produkcji aut zastępuje roboty ludźmi

Tradycyjni pracownicy wracają na linie produkcyjne fabryk Mercedesa. Okazuje się bowiem, że przerasta je różnorodność wersji produkowanych tam samochodów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mercedes w produkcji aut zastępuje roboty ludźmi

PODZIEL SIĘ


Autor: Bartosz Dyląg

26 lut 2016 17:27


Wcześniej twórcy science-fiction, ostatnio specjaliści od zatrudnienia straszyli wizją, w której roboty zastępowały ludzi. Tworzono nawet listy zawodów, które z tego powodu mają zniknąć.

Okazuje się, że przyszłość automatów w fabrykach nie jest wcale taka oczywista. Oto jeden z najbardziej prestiżowych producentów samochodów na świecie Mercedes, postanowił odsunąć część maszyn od linii produkcyjnych i zastąpić je ludźmi.

Cztery rodzaje nakrętek na wentyle nie dla maszyny

Jak podaje Bloomberg manewr jest związany z produkcją luksusowej klasy S, w której zastosowano bardzo szeroką gamę opcji obejmujących m.in. wykończenia z włókna węglowego, podgrzewane i chłodzone uchwyty na kubki czy cztery rodzaje nakrętek na wentyle.

- Roboty nie są w stanie poradzić sobie z takim stopniem indywidualizacji oraz wieloma wariantami, które oferujemy. Różnorodność jest dla nich za duża – mówi Markus Schaefer, szef produkcji w największej z fabryk Mercedesa w Sindelfingen. – Oszczędzamy pieniądze i zabezpieczamy przyszłość, zatrudniając większą liczbę osób.

Konsumenci zainteresowani zakupem luksusowych samochodów to często indywidualiści, chcący wyróżniać się na tle innych. Chcą w związku z tym móc dobierać sobie wyposażenie dodatkowe i elementy dekoracyjne wedle własnego widzimisię.

Mercedes potrzebuje robotów

Ale mało prawdopodobne jest, by Mercedes zrezygnował z automatyzacji w Sindelfingen. Choć fabryka produkuje elitarne modele, takie jak Mercedes-AMG GT czy ultraluksusowe Mercedesy-Maybachy klasy S, daleko jej do manufaktury wytwarzającej auta na zamówienie. Przy rocznej produkcji 400 tys. pojazdów przetwarza dziennie 1,5 tys. ton stali.

Tak duża skala przedsięwzięcia sprawia, że ​​sprawna produkcja jest równie ważna w Sindelfingen, jak w każdym innym zakładzie produkującym samochody. Roboty świetnie sprawdzają się wykonując zadania powtarzalne typu spawanie, malowanie czy instalacja silników. Nie najlepiej idzie im jednak dostosowanie się do zmieniających się warunków. Stąd czasem muszą być zastąpione człowiekiem.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.