Małe firmy też są rentowne

Drobny biznes jest mniej zyskowny, bardziej chwiejny niż koncerny. Jednak są branże, w których ma większą rentowność niż duzi gracze - donosi "Puls Biznesu".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Małe firmy też są rentowne

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ PAP/Puls Biznesu

19 kwi 2013 9:22


Małe i średnie firmy to motor napędowy polskiej gospodarki - przekonują eksperci firmy Grant Thornton w raporcie na temat tego sektora. Przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 250 osób działa w Polsce już ponad 75 tys.

"Małe i średnie firmy generują już około 1,3 bln zł przychodów. Kwota ponad 110 mld zł, którą przeznaczają na pensje pracowników, w znaczący sposób zasila polską konsumpcję" - zaznacza Anatol Skitek, ekspert Grant Thornton.

Niestety, dane pokazują, że małe i średnie firmy są bardziej podatne na zawirowania koniunktury niż duże koncerny. Szybciej odczuwają skutki kryzysu i bardziej na nim cierpią.

Jednak są branże, w których drobni przedsiębiorcy odnotowują wyższą rentowność niż duzi gracze. Najlepszym przykładem jest budownictwo. Statystyczna mała firma przynosi swoim właścicielom zysk w wysokości 8,7 proc. obrotu, tymczasem w dużym przedsiębiorstwie to zaledwie 2,4 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.