Łukaszczyk, KHW: Nie przewiduję problemów z wypłatami, o ile cena węgla znowu nie spadnie

- Robimy wszystko, żeby były środki na wypłaty, ale warunkiem jest zrównanie kosztów z przychodami, co powinno nastąpić w tym miesiącu - prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Zygmunt Łukaszczyk.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Łukaszczyk, KHW: Nie przewiduję problemów z wypłatami, o ile cena węgla znowu nie spadnie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 wrz 2015 20:42


- Przy obecnych uwarunkowaniach nie powinniśmy mieć problemów z wypłatami, ale nie wiem, czy cena węgla w najbliższym czasie znowu nie spadnie. Twierdzę, że jeśli ta cena spadnie poniżej 50 dolarów, to nie będzie u nas rentownej kopalni. Robimy wszystko, żeby były środki na wypłaty, ale warunkiem jest zrównanie kosztów z przychodami, co powinno nastąpić w tym miesiącu – powiedział prezes dziennikarzom podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2015”.

Kluczowym obecnie elementem programu naprawczego jest sprzedaż przez spółkę Zakładów Energetyki Cieplnej Katowice. W ubiegłym tygodniu Katowicki Holding Węglowy oraz DK Energy Polska, spółka należąca do Grupy EDF, podpisały umowę sprzedaży i nabycia 100 proc. akcji ZEC Katowice. Warunkiem sfinalizowania transakcji jest uzyskanie zgody walnego zgromadzenia KHW na zbycie akcji oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na nabycie ZEC Katowice przez kupującego. Według prezesa Łukaszczyka, sprawa powinna być sfinalizowana na przełomie września i października.

- Jeśli to będzie zamknięte, ten cały proces twardej restrukturyzacji, to jeżeli nic by się radykalnie nie zmieniło - bo tych niewiadomych jeszcze trochę jest - to spokojnie przechodzimy na 2016 rok – powiedział Łukaszczyk.

Program naprawczy działa?

Dotychczasową realizację programu naprawczego KHW ocenił pozytywnie. - Opracowaliśmy program naprawczy, który związki zaakceptowały, program został poddany ocenie banków, w których mamy obligacje i kredyty, te banki poddały go audytowi firmy doradczej i został oceniony bardzo dobrze – mówił.

Jak zaznaczył, w ciągu ostatnich 7 miesięcy z KHW odeszło 10 proc. załogi. - Ograniczyliśmy koszty w stosunku do programu naprawczego - w stosunku do ubiegłego roku dodatkowo o 10 proc., zrestrukturyzowaliśmy firmę w układzie organizacyjnym i majątkowym, co pozwoliło nam osiągnąć wynik zły, bo minus jest minusem, rzędu ponad 100 mln zł, ale branża w miała w tym czasie 1,5 mld zł strat – powiedział prezes KHW.

KHW wychodzi na prostą

Wśród atutów KHW wymienił jakość wydobywanego węgla, charakteryzującego się m.in. niską zawartością siarki i dużym udziałem poszukiwanych na rynku węgli grubych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.