Los Kompanii Węglowej w rękach Wojciecha Kowalczyka?

Jedną z pierwszych decyzji Wojciecha Kowalczyka, pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa było powołanie Małgorzaty Dec-Kruczkowskiej na stanowisko przewodniczącej rady nadzorczej KW. Co zaproponuje dalej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Los Kompanii Węglowej w rękach Wojciecha Kowalczyka?

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

2 gru 2014 15:39


W najbliższych tygodniach Wojciech Kowalczyk, nowy pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa ma przedstawić zmodyfikowany program naprawczy dla Kompanii Węglowej.

Na razie nowy pełnomocnik dokonał zmian personalnych w spółce.Przewodniczący górniczej „Solidarności” odbiera odwołanie Mirosława Tarasa ze stanowiska prezesa Kompanii Węglowej oraz powołanie Małgorzaty Dec-Kruczkowskiej na stanowisko przewodniczącej rady nadzorczej tej spółki, pozytywnie.

- Od dawna domagaliśmy się odwołania prezesa KW, który nie utożsamiał się z firmą i zmian w radzie nadzorczej, która nie spełniała swojej funkcji. Sam fakt, że zmiany nastąpiły, jest zatem pozytywny. Natomiast dopiero przyszłość pokaże, czy zastąpili ich odpowiedni ludzie - podkreśla Jarosław Grzesik.

Czytaj też: Górnicy nie myślą o Barbórce, lecz boją się o miejsca pracy

Przyznaje, że na nominację ministra Kowalczyka patrzy z ostrożnym optymizmem i ma nadzieję, że w branży coś drgnie, szczególnie w zakresie dialogu społecznego, którego do tej pory - jego zdaniem - praktycznie nie było.

- Pierwsze merytoryczne oceny pracy ministra Kowalczyka będą możliwe w ciągu najbliższych kilku miesięcy - ocenia Jarosław Grzesik.

Czy Kowalczyk jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu, skoro nie miał wcześniej żadnych związków z górnictwem? Jak przyznaje Grzesik, minister faktycznie nie jest znany w środowisku górniczym, ale to nie musi niczego przesądzać.

- Poprzednik ministra Kowalczyka w resorcie gospodarki, który miał pełnić rolę gospodarza branży (Tomasz Tomczykiewicz - red.), był osobą znaną, a przez całe lata nie podjął żadnej działalności w zakresie restrukturyzacji sektora - podkreśla Grzesik, i stoi na stanowisku, że trzeba dać szansę nowemu człowiekowi i nie oceniać go zanim cokolwiek zrobi lub chociaż spróbuje zrobić.

Czytaj też: Wojciech Kowalczyk pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa

Może Kowalczyk z górnictwem wiele wspólnego nie ma, ale jest za to doświadczonym bankowcem i urzędnikiem, najpierw w Ministerstwie Finansów, a ostatnio w Ministerstwie Skarbu Państwa.

- Życzyłbym nowemu pełnomocnikowi, aby miał możliwości nie tylko formalne, ale również faktyczne, dokonania gruntownych zmian w branży - komentuje Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

- Jego doświadczenie finansowe może być tu w części pomocne, ale nie da się zaklinać rzeczywistości i liczyć, że sprawę załatwi inżynieria finansowa. Bez decyzji o likwidacji trwale nierentownych kopalń i programie dobrowolnych odejść w górnictwie niewiele da się zrobić - dodaje.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.