×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Likwidują etaty, aby przenieść je do Polski

Heineken, Arvato, Hiab czy Danfoss zdecydowali się na zwolnienie pracowników w obcych krajach, aby móc zatrudnić nowych w Polsce.

Likwidują etaty, aby przenieść je do Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Ponad 100 pracowników brytyjskiego oddziału Heinekena straci w 2014 r. pracę, ponieważ firma chce przenieść większość operacji do Polski. Zwolnienia z powodu restrukturyzacji mają głównie dotknąć pracowników ds. finansowych. Ich stanowiska zostaną przeniesione do Krakowa, gdzie istnieje globalne centrum usług finansowych Heinekena, obsługujące oddziały firmy w całej Europie. Pracownicy snują domysły i szukają powodów nadchodzących zmian. Dopatrują się ich w oszczędnościach i dążeniu w kierunku większej konkurencyjności.

Również irlandzka firma Arvato walczy o konkurencyjność i chce przenieść 140 etatów z Dublina do Polski. Osoby, które z powodu restrukturyzacji stracą pracę, mają otrzymać inne propozycje zatrudnienia.

Na przeniesienie produkcji dźwigów do Polski zdecydowali się Szwedzi. Hiab ogłosił restrukturyzację działalności w Hudiksvall. W szwedzkim mieście nadal mają być prowadzone prace rozwojowe i testy, a budową dźwigów zajmą się pracownicy firmy Cargotec w Stargardzie Szczecińskim. Powód zmian? Zmniejszenie kosztów.

Dlaczego zagraniczne firmy decydują się na przeniesie etatów do Polski? Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert PKPP Lewiatan, mówi, że decyzja o przeniesieniu etatów jest uzależniona od planów biznesowych i strategicznych spółki. Firma najpierw dokonuje rozeznania na rynku pracy i rzetelnie kalkuluje zyski. Czynników, które bierze pod uwagę, jest wiele. Ekspert wymienia przykładowo lokalizację, możliwość współpracy z innymi spółkami, koszty czy też bardziej odpowiadające przepisy prawne.

- Oceniając sytuację na rynku pracy, mogę powiedzieć, że na pewno na decyzję o przeniesieniu oddziału firmy do Polski, mają wpływ potencjalni pracownicy. Cechuje ich dobre wykształcenie, efektywność i umiejętność dostosowania się do zmiennych warunków. W Polsce bardzo często zagraniczne firmy mogą pozyskać dobrego pracownika przy relatywnie niższym wynagrodzeniu w porównaniu z zagranicznymi specjalistami. Nie jest to jedyny powód, którym kierują się przedsiębiorstwa - uważa Spytek-Bandurska.

Niższe koszty produkcji

Danfoss, duński producent systemów grzewczych, planuje zwolnić 50 osób z zakładu Power Solutions w Nodborg w Danii i przenieść produkcję do Wrocławia. W polskiej jednostce zostaną utworzone nowe stanowiska pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Likwidują etaty, aby przenieść je do Polski
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA