Likwidacja kopalń zwiększyłaby poziom bezrobocia

Zapewne wielu (może większość?) górników dobrowolnie odeszłoby z pracy w kopalni, gdyby mieli możliwości zdobycia innej pracy o porównywalnej płacy. Skoro takiej możliwości nie mają to bronią miejsc pracy w kopalniach nie chcąc powiększyć grupy osób bezrobotnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Likwidacja kopalń zwiększyłaby poziom bezrobocia

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

18 sty 2015 14:10


Plan likwidacji czterech kopalń w naturalny sposób musiał przełożyć się na wzrost bezrobocia. Choć rząd oferował zwalnianym pracownikom kopalń osłony finansowe, to nie były to jednak nowe miejsca pracy. Innym spodziewanym efektem zamknięcia czterech kopalń byłoby zmniejszenie zatrudnienia także w firmach pracujących na rzecz górnictwa.

W miastach w których znajdują się zaproponowane do likwidacji kopalnie, problem bezrobocia jest zróżnicowany - stosunkowo najmniej jest dotkliwy w Gliwicach a najbardziej w Bytomiu.

Na koniec listopada 2014 r. w województwie śląskim stopa bezrobocia wyniosła 9,6 proc., jako bezrobotni zarejestrowanych było wtedy 176,1 tys. osób. W woj. śląskim największy poziom bezrobocia od dawna utrzymuje się w Bytomiu - na koniec listopada 2014 r. bez pracy było 19,1 proc. (czyli 10 323 osoby) mieszkańców tego miasta.

Kopalnia Sośnica-Makoszowy, która była przeznaczona do likwidacji, leży na terenie Gliwic i Zabrza. Choć są to sąsiednie miasta, to różnią się pod względem wysokości bezrobocia. Na koniec listopada stopa bezrobocia w Gliwicach wyniosła 6,5 proc. (bez pracy było 6773 osoby) podczas gdy w Zabrzu prawie dwa razy więcej, bo 12,3 proc. (choć w liczbach dużej różnicy nie ma, bo w Zabrzu bez pracy było 7254 osoby).

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.