Lewiatan: Sektor przemysłowy będzie zatrudniać

Firmy z branży przemysłowej będą zwiększać zatrudnienie. Rozpocznie się także walka o pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lewiatan: Sektor przemysłowy będzie zatrudniać

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

3 lut 2015 8:57


Styczniowy indeks PMI wzrósł z 52,8 pkt. do 55,2 pkt., osiągając najwyższą wartość od lutego 2014 roku - podał bank HSBC.

- Przemysł sygnalizuje zdecydowaną poprawę koniunktury, głównie za sprawą rynku wewnętrznego, ale także nowych zamówień eksportowych. W efekcie przedsiębiorstwa planują wzrost zatrudnienia, co jest bardzo ważne z punktu widzenia całej gospodarki – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Potwierdza to prognozy Konfederacji Lewiatan, że w tym roku rozpocznie się walka o pracowników w niektórych zawodach, w tym o inżynierów i techników. Powinno to wpłynąć na stabilny wzrost spożycia gospodarstw domowych, główną składową PKB.

- Po raz pierwszy od 2011 roku tak wyraźnie wzrosły zaległości produkcyjne, co tylko wskazuje na rosnącą liczbę nowych zamówień. Jednocześnie jednak firmy są ciągle ostrożne w powiększaniu zapasów. I mimo, że ich aktywność zakupowa rośnie, to tworząc zapasy nie chcą wyprzedzać popytu rynkowego - wyjaśnia Starczewska-Krzysztoszek.

A to oznacza, że zapasy będą, podobnie jak w 2014 roku, w relatywnie niewielkim stopniu czynnikiem wzrostu PKB.

- W tym kontekście, ciekawie jaką decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Rada Polityki Pieniężnej. Pamiętamy, że w listopadzie 2014 roku poprawa wskaźnika PMI była głównym powodem decyzji o niekontynuowaniu obniżki podstawowej stopy procentowej – podsumowuje ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.