KW powiadomiła związki o przejęciu kopalń przez Węglokoks ROW

Zarząd Kompanii Węglowej powiadomił związki o planowanym przejęciu jej kopalń i zakładów przez spółkę Węglokoks ROW od 1 października.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KW powiadomiła związki o przejęciu kopalń przez Węglokoks ROW

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 sie 2015 20:34


Spółka Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczy jest zaczątkiem tzw. Nowej Kompanii Węglowej. KW podpisała z Węglokoksem ROW umowę przedwstępną ws. sprzedaży tzw. czterech zorganizowanych części kopalń KW: Rydułtowy-Anna, Marcel, Jankowice i Chwałowice. Nowa KW ostatecznie ma zostać utworzona na bazie 11 kopalń znajdujących się dotychczas w strukturach KW i kilku innych zakładów Kompanii.

Górniczy związkowcy w ostatnich dniach przypominali m.in., że jeśli pracownicy (w tym przypadku obecnej Kompanii Węglowej) mieliby przechodzić do nowego pracodawcy, powinni być zgodnie z prawem poinformowani o tym co najmniej miesiąc wcześniej.

Jak poinformował PAP w piątek (28 sierpnia) rzecznik KW, zgłoszony organizacjom związkowym obecny termin przejęcia kopalń, zakładów oraz centrali KW przez Węglokoks ROW został przesunięty o miesiąc wobec planowanego wcześniej – zapowiedzianego związkom na koniec sierpnia/początek września.

„Jest to związane z kwestiami formalnymi – wymaganego prawem powiadomienia związków zawodowych z miesięcznym wyprzedzeniem. Nowa KW może powstać wcześniej” - zaznaczył Głogowski.

Zapewnienia premier Kopacz

W środę (26 sierpnia) odnosząc się do pytań dotyczących Kompanii Węglowej premier Ewa Kopacz mówiła na briefingu, że Nowa KW już powstała, natomiast to, jakie aktywa zostaną do niej wniesione, wiadomo będzie wkrótce. „W ciągu najbliższych dni minister skarbu będzie gotowy z bardzo szczegółowym przekazem” - zapowiedziała wówczas Kopacz.

Dopytywana o zapowiedzi wznowienia akcji protestacyjnych w górnictwie Kopacz przypomniała, że rozmowy na temat Kompanii Węglowej prowadziła z partnerami, którzy "są twardzi w negocjacjach". "Chcę się wywiązać, tak jak wywiązałam się, jeśli chodzi o pierwszą kopalnię, z którą musiałam się zmierzyć, czyli kopalnią Kazimierz-Juliusz" – mówiła w środę szefowa rządu.

Związkowcy gotowi do strajku

We wtorek (25 sierpnia) przedstawiciele regionalnych central związkowych ze Śląska poinformowali, że od września rozpoczną akcję mającą informować o stanie realizacji porozumienia rządu ze związkami, podpisanego 17 stycznia br. wobec trudnej sytuacji górnictwa. Od października ma zostać wznowione pogotowie protestacyjno-strajkowe.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.