KPMG: Nawet 287 tys. zatrudnionych w SSE jeszcze w tym roku

Rekordowy rok specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Wzrost nakładów inwestycyjnych o 7,5 proc. w stosunku do ubiegłego roku i skok zatrudnienia o 7,7 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KPMG: Nawet 287 tys. zatrudnionych w SSE jeszcze w tym roku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 lis 2014 14:23


Pod koniec 2014 r. wartość nakładów inwestycyjnych na terenie SSE może wynieść 100 mld zł, a liczba zatrudnionych w nich pracowników 287 tys. - informuje firma doradcza KPMG w raporcie "20 lat specjalnych stref ekonomicznych w Polsce - przewodnik po SSE".

Zdaniem ekspertów firmy, 20 lat po uchwaleniu ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, strefy są atrakcyjnym miejscem lokowania inwestycji, przyciągającym polskie i zagraniczne firmy.

Jak wynika z badania KPMG, w którym udział wzięło 234 inwestorów, firmy pozytywnie oceniają SSE w Polsce i są zadowolone z warunków prowadzenia działalności na ich terenie. W badaniu zarządy wszystkich 14 SSE w Polsce przedstawiły prognozy wyników swoich stref w 2014 r.

Zgodnie z szacunkami, w tym roku nakłady inwestycyjne poniesione przez inwestorów na terenie SSE będą o 7,5 proc. większe niż w roku poprzednim i wyniosą ponad 7,8 mld zł.

Czytaj też: W pierwszym półroczu inwestorzy SSE zadeklarowali utworzenie 20 tys. miejsc pracy

"Biorąc pod uwagę wartości bezwzględne, byłby to najlepszy wynik od pięciu lat. Pod koniec 2014 roku wartość łącznych nakładów inwestycyjnych poniesionych przez inwestorów na terenie stref od początku ich funkcjonowania może sięgnąć nawet 100 mld zł. W 2004 roku, kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, łączna wartość inwestycji w strefach wynosiła około 20 mld zł" - informuje firma.

Władze stref prognozują również wzrost zatrudnienia. Pod koniec bieżącego roku liczba osób zatrudnionych na terenie stref może wynieść ponad 287 tys. - byłby to wzrost o 7,7 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Żadna z 14 stref nie spodziewa się spadku zatrudnienia.

Czytaj też: SSE: zatrudnienie znajdzie każdy, kto chce pracować

Rekordowy wynik odnotowano pod względem liczby nowych zezwoleń na działalność w strefach - w okresie od stycznia do czerwca 2014 r. wydano ich 438, podczas gdy w całym ubiegłym roku władze SSE wydały 253 nowych zezwoleń, co wówczas stanowiło najlepszy wynik od 10 lat.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.