- Autor: PAP/AT
- •Opublikowano: 16 lut 2022 9:29
Najbardziej zrobotyzowaną branżą w polskim przemyśle jest produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. ). Dodano, że rośnie też liczba robotów w branży motoryzacyjnej.

- Najbardziej zrobotyzowaną branżą w polskim przemyśle jest produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (177,8 robota na 10 tys. pracowników).
- Zwiększa się również liczba robotów w branży motoryzacyjnej (obecnie 165,5 robota na 10 tys. pracowników). Z
- kolei w przemyśle farmaceutyczny (obecnie 111 robotów na 10 tys. pracowników) "można zaobserwować szybkie tempo robotyzacji przy już dziś wysokiej wartości liczby robotów w przeliczeniu na liczbę pracowników".
Jak zaznaczono w raporcie PIE "Czy pandemia przyśpieszyła robotyzację?", COVID-19 spowolnił robotyzację europejskiej gospodarki. "W porównaniu do rekordowego 2018 r., liczba nowo instalowanych robotów przemysłowych w UE spadła w 2020 r. o 28 proc." - wskazano.
Według PIE przedsiębiorstwa zwiększające wykorzystanie robotów przemysłowych będą też zwiększały zatrudnienie. "Robotyzacja podnosi produktywność i konkurencyjność przedsiębiorstw oraz przekłada się na większą liczbę zamówień" - stwierdził Ignacy Święcicki, kierownik zespołu gospodarki cyfrowej w PIE. Zwrócił uwagę, że pracownicy, którzy zostali zastąpieni przez roboty są albo doszkalani przed przejściem na stanowiska wymagające większych umiejętności, albo są przesuwani na inne, np. nadzorcze. Według niego robotyzacja sprawia, "że firmy zgłaszają zapotrzebowanie na lepiej wykwalifikowanych pracowników, zmniejsza się natomiast zapotrzebowanie na pracowników o mniejszych kwalifikacjach".
Najbardziej zrobotyzowaną branżą w polskim przemyśle jest produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (177,8 robota na 10 tys. pracowników). Zwiększa się również liczba robotów w branży motoryzacyjnej (obecnie 165,5 robota na 10 tys. pracowników). Z kolei w przemyśle farmaceutyczny (obecnie 111 robotów na 10 tys. pracowników) "można zaobserwować szybkie tempo robotyzacji przy już dziś wysokiej wartości liczby robotów w przeliczeniu na liczbę pracowników".
Jednocześnie w raporcie wskazano, że w Polsce wyraźny spadek nastąpił w branży motoryzacyjnej, w której w 2020 r. zainstalowano o 42,2 proc. mniej nowych robotów przemysłowych w porównaniu do 2019 r. "Te spadki można wiązać w dużej mierze z fazami cyklu koniunkturalnego, w których znalazły się gospodarki krajów UE oraz dużą niepewnością gospodarczą, jakiej doświadczały firmy w ostatnich kilkunastu miesiącach" - oceniono. Zwrócono uwagę, że pandemia wpłynęła "na wzrost świadomości przedsiębiorstw w zakresie pozytywnej roli robotyzacji i automatyzacji".

KOMENTARZE (1)