PARTNERZY PORTALU

Kopalnie Pokój i Bielszowice oszczędzą dzięki podziemnemu połączeniu

 • Autor: PAP/AT
 • 19 gru 2016 13:26

• Dwie części kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej: Pokój i Bielszowice zyskały podziemne połączenie.
• Dzięki niemu węgiel z Pokoju transportowany jest do Bielszowic.
• W efekcie eksploatacja ma być tańsza, a kopalnia pozbędzie się zbędnego majątku.

Kopalnie Pokój i Bielszowice oszczędzą dzięki podziemnemu połączeniu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Kopalnia Ruda należy do Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

"To inwestycja dająca nową jakość, tworząca faktyczną synergię. Dzięki technicznemu połączeniu obu ruchów kopalnia Ruda może bardziej efektywnie wykorzystywać majątek i eksploatować złoże" - mówił w poniedziałek w Rudzie Śląskiej wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Poniedziałek był pierwszym dniem, kiedy urobek z Pokoju zaczął trafiać do sąsiednich Bielszowic. Początkowo ruch Bielszowice przejmie 7 tys. ton węgla na dobę, by w ciągu krótkiego czasu osiągnąć poziom 9,1 tys. ton na dobę, czyli całość wydobycia.

Połączenie technologiczne pozwoli m.in. na zmniejszenie kosztów energii, materiałów i remontów, ograniczenie kosztów usług firm obcych oraz wyodrębnienie zbędnego majątku nieprodukcyjnego i przekazanie go do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) - wydzielona część kopalni Ruda (tzw. Pokój 1) ma tam trafić na początku przyszłego roku wraz z grupą 1,1 tys. pracowników, którzy skorzystają z finansowanych przez budżet osłon socjalnych - urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych.

Czytaj też: Będzie połączenie PGG i KHW

Jak mówił w poniedziałek wiceminister Tobiszowski, połączenie technologiczne ruchów Pokój i Bielszowice to przykład realizacji modelu przyjętego obecnie w górnictwie, w ramach którego wykorzystywane są efekty synergii w tzw. kopalniach zespolonych (kopalnia Ruda powstała 1 lipca z trzech samodzielnych wcześniej kopalń: Pokój, Bielszowice i Halemba-Wirek), a zbędny majątek może trafiać do spółki restrukturyzacyjnej i nie obciąża czynnych zakładów.

"Kluczowa jest dostępność do złoża i efektywność wydobycia" - wyjaśnił Tobiszowski, wskazując rudzką inwestycję jako przykład budowania takiego właśnie modelu kopalni.

Drążenie pochylni odstawczej, łączącej wyrobiska pomiędzy ruchami Bielszowice i Pokój w ramach zespolonej kopalni Ruda, zakończono 21 listopada br. Połączenie pozwoli skierować cały urobek z ruchu Pokój do Bielszowic oraz umożliwi kontynuowanie procesu restrukturyzacji w rudzkiej kopalni.

Pierwszy etap przekazywania urobku z ruchu Pokój na magistralę taśmową na poziomie 840 m ruchu Bielszowice rozpoczął się w poniedziałek. Urobek transportowany magistralą będzie następnie wyciągany szybem ruchu Bielszowice na powierzchnię i kierowany do tamtejszego zakładu przeróbczego.

W wyniku wdrożenia tego rozwiązania ruch Pokój zaprzestanie ciągnienia urobku szybem Wanda oraz wyłączy z ruchu i przeznaczy do likwidacji Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla wraz z bocznicą kolejową i zwałem węgla. Zbędna infrastruktura na powierzchni ruchu Pokój wraz z nieruchomościami gruntowymi trafi do SRK.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Kopalnie Pokój i Bielszowice oszczędzą dzięki podziemnemu połączeniu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • bart 2016-12-19 14:58:59

  dzieki ograniczeniu wydatków na damrota khw zaoszczedzi wielkie sumy pieniedzy

 • bart 2016-12-19 14:55:37

  dzieki ograniczeniu wydatków na damrota khw zaoszczedzi wielkie sumy pieniedzy

 • sójka 2016-12-19 14:54:58

  akurat khw ma przed soba jeszcz ewiele rzeczy do restrukturyzacji przede wszystkim przesadnie rozbudowana administracja

 • Sójka 2016-12-19 14:53:52

  Hej Łukaszu, nie udało się nam dzisiaj znowu pogadać. Chciałabym akurat khw ma przed soba jeszcz ewiele rzeczy do restrukturyzacji przede wszystkim przesadnie rozbudowana administracja

 • jarek 2016-12-19 14:53:19

  kolejna wazna informacja, mysle ze połączenie khw i pgg to bedzie ogromny projekt na rok 2017

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA