- Autor: PAP/AT
- •19 gru 2016 13:26
• Dwie części kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej: Pokój i Bielszowice zyskały podziemne połączenie.
• Dzięki niemu węgiel z Pokoju transportowany jest do Bielszowic.
• W efekcie eksploatacja ma być tańsza, a kopalnia pozbędzie się zbędnego majątku.

Kopalnia Ruda należy do Polskiej Grupy Górniczej (PGG).
"To inwestycja dająca nową jakość, tworząca faktyczną synergię. Dzięki technicznemu połączeniu obu ruchów kopalnia Ruda może bardziej efektywnie wykorzystywać majątek i eksploatować złoże" - mówił w poniedziałek w Rudzie Śląskiej wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Poniedziałek był pierwszym dniem, kiedy urobek z Pokoju zaczął trafiać do sąsiednich Bielszowic. Początkowo ruch Bielszowice przejmie 7 tys. ton węgla na dobę, by w ciągu krótkiego czasu osiągnąć poziom 9,1 tys. ton na dobę, czyli całość wydobycia.
Połączenie technologiczne pozwoli m.in. na zmniejszenie kosztów energii, materiałów i remontów, ograniczenie kosztów usług firm obcych oraz wyodrębnienie zbędnego majątku nieprodukcyjnego i przekazanie go do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) - wydzielona część kopalni Ruda (tzw. Pokój 1) ma tam trafić na początku przyszłego roku wraz z grupą 1,1 tys. pracowników, którzy skorzystają z finansowanych przez budżet osłon socjalnych - urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych.
Czytaj też: Będzie połączenie PGG i KHW
Jak mówił w poniedziałek wiceminister Tobiszowski, połączenie technologiczne ruchów Pokój i Bielszowice to przykład realizacji modelu przyjętego obecnie w górnictwie, w ramach którego wykorzystywane są efekty synergii w tzw. kopalniach zespolonych (kopalnia Ruda powstała 1 lipca z trzech samodzielnych wcześniej kopalń: Pokój, Bielszowice i Halemba-Wirek), a zbędny majątek może trafiać do spółki restrukturyzacyjnej i nie obciąża czynnych zakładów.
"Kluczowa jest dostępność do złoża i efektywność wydobycia" - wyjaśnił Tobiszowski, wskazując rudzką inwestycję jako przykład budowania takiego właśnie modelu kopalni.
Drążenie pochylni odstawczej, łączącej wyrobiska pomiędzy ruchami Bielszowice i Pokój w ramach zespolonej kopalni Ruda, zakończono 21 listopada br. Połączenie pozwoli skierować cały urobek z ruchu Pokój do Bielszowic oraz umożliwi kontynuowanie procesu restrukturyzacji w rudzkiej kopalni.
Pierwszy etap przekazywania urobku z ruchu Pokój na magistralę taśmową na poziomie 840 m ruchu Bielszowice rozpoczął się w poniedziałek. Urobek transportowany magistralą będzie następnie wyciągany szybem ruchu Bielszowice na powierzchnię i kierowany do tamtejszego zakładu przeróbczego.
W wyniku wdrożenia tego rozwiązania ruch Pokój zaprzestanie ciągnienia urobku szybem Wanda oraz wyłączy z ruchu i przeznaczy do likwidacji Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla wraz z bocznicą kolejową i zwałem węgla. Zbędna infrastruktura na powierzchni ruchu Pokój wraz z nieruchomościami gruntowymi trafi do SRK.

Słowa kluczowe
- Polska Grupa Górnicza
- Tomasz Głogowski
- KWK Ruda Ruch Bielszowice
- Grzegorz Tobiszowski
- Ministerstwo Energii
KOMENTARZE (5)