Kopalnie będą wyposażone w czarne skrzynki

W Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach zaprezentowano unikatowe w skali świata urządzenia, tak zwane czarne skrzynki, dla podziemnych zakładów górniczych. Będą one zbierać newralgiczne dla bezpieczeństwa górników dane niezależnie od aparatury kontrolnej kopalni.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kopalnie będą wyposażone w czarne skrzynki

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

6 cze 2014 15:16


- Czuję się ojcem i inicjatorem tego projektu - zaznaczył Piotr Litwa, wojewoda śląski, a wcześniej prezes Wyższego Urzędu Górniczego. - Jeszcze pięć, sześć lat temu organy nadzoru górniczego nie były wyposażone we własne urządzenia pomiarowe, by wykonywać pomiary niezależnie od służb kopalnianych. Kolejne katastrofy górnicze zmusiły nas do myślenia o zupełnie nowej jakości pracy nadzoru górniczego. Dzisiaj jestem przekonany o tym, że zrobiliśmy dobrze idąc w kierunku, by doposażyć się w sprzęt pomiarowy. Główną ideą tego projektu jest to, by monitorować stan zagrożenia pożarowego, metanowego, by umieć porównać wyniki z pomiarami służb kopalnianych - podkreślił Piotr Litwa.

AZPR (Autonomiczny Zespół Rejestracyjno Pomiarowy) ma zapewnić inspektorom możliwość porównywania wskazań czujników kopalnianych z wskazaniami czujników w górniczej czarnej skrzynce.

Do montażu w rejonach szczególnie zagrożonych w polskim górnictwie podziemnym gotowych jest pięć prototypowych urządzeń.

Trafią one do kopalni Sośnica Makoszowy (Ruch Sośnica) należącej do Kompanii Węglowej, do kopalni Murcki Staszic (Ruch Staszic) oraz do kopalni Wujek (Ruch Śląsk) należacych do Katowickiego Holdingu Węglowego, do kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie (Ruch Zofiówka) należącej do Jastrzębskiej Spólki Węglowej oraz do KGHM Polska Miedź, Oddział Polkowice-Sieroszowice.

Urządzenia AZRP zapisują dane maksymalnie w 30-dniowych okresach. Nośnik danych zostanie wyjęty z urządzenia, a odczyt będzie możliwy przy pomocy oprogramowania przekazanego przez wykonawcę. Po każdym odczycie wyników przeprowadzona zostanie ich analiza oraz ocena stanu zagrożenia.

Czytaj więcej na wnp.pl. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.