Kopalnia Zofiówka: Ratownicy penetrują skrzyżowanie wyrobisk

Ratownicy wciąż wypompowują wodę z zalewiska, do którego dopływa woda z górotworu w kopalni Zofiówka. Rozpoczęli penetrowanie skrzyżowania dwóch wyrobisk.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kopalnia Zofiówka: Ratownicy penetrują skrzyżowanie wyrobisk

  • W dziewiątej dobie akcji ratowniczej w kopalni Zofiówka ratownicy wciąż wypompowują wodę z zalewiska, do którego dopływa woda z górotworu. Rozpoczęli penetrowanie skrzyżowania dwóch wyrobisk.
  • Ratownicy w ciągu ostatnich dwóch dni odnaleźli ciała dwóch z trzech zaginionych górników.
  • Nadal poszukiwany jest ostatni z zaginionych górników po wstrząsie z 5 maja.

Jak poinformowała w niedzielę (13 maja) wieczorem w komunikacie Jastrzębska Spółka Węglowa, ciągle wypompowywana jest woda z zalewiska tworzonego przez wodę spływającą do najniższego miejsca zniszczonego chodnika. Wcześniej w tym rejonie uchwycono sygnały nadajników w górniczych lampach. Dotąd znaleziono tam ciała dwóch z trzech poszukiwanych w ostatnich dniach górników.

W niedzielę wieczorem spółka podała, że ratownicy dotarli do skrzyżowania wyrobisk H-10 i H-2 i rozpoczęli penetrowanie go w specjalistycznych, wodoszczelnych kombinezonach. W tym czasie sygnalizowali też, że do zalewiska wciąż dopływa woda z górotworu. Mimo dopływów, dzięki pompowaniu, linia lustra wody przesunęła się od soboty o 12 metrów.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, opadające lustro wody uwolniło metan, którego stężenie w atmosferze uniemożliwia uruchomienie znacznie wydajniejszej pompy elektrycznej. W tej sytuacji pompowanie prowadzone jest ciągle za pomocą układu pomp zasilanych sprężonym powietrzem. Urządzenie elektryczne znajduje się na miejscu i jest gotowe do pracy.

JSW zapowiedziała dalsze informacje o postępach akcji ratowniczej w kolejnym komunikacie. Nadal poszukiwany jest jeden zaginiony górnik.

Ratownicy odnaleźli ciała dwóch z trzech poszukiwanych w ostatnich dniach górników w ósmej dobie akcji. Według informacji służb kryzysowych wojewody śląskiego, najpierw w sobotę przed godz. 21. ratownicy odnaleźli ciało pierwszego z trzech poszukiwanych w ostatnich dniach górników, a o godz. 3.30 nawiązali kontakt wzrokowy z kolejnym.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.