PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kopalnia Sośnica będzie działać co najmniej do połowy przyszłego roku

  • Autor: PAP/JS
  • 27 lut 2017 19:03

Kopalnia Sośnica w Gliwicach, która w ostatnich miesiącach realizowała program naprawczy, będzie działać co najmniej do połowy przyszłego roku - wynika z informacji przekazanej gliwickiemu samorządowi przez Polską Grupę Górniczą (PGG).

Kopalnia Sośnica będzie działać co najmniej do połowy przyszłego roku
Przed rokiem kopalnia Sośnica przynosiła największe straty w PGG (fot. PTWP)
REKLAMA

Przed rokiem kopalnia Sośnica przynosiła największe straty w PGG, dopłacając do każdej tony węgla ponad 120 zł. W sierpniu ubiegłego roku związkowcy i zarząd Grupy podpisali porozumienie, zgodnie z którym kopalnia miała poprawić wyniki do końca stycznia 2017 r. Ustalono wówczas, że jeżeli zakład osiągnie rentowność - pozostanie w PGG, a jeżeli nie - w końcu 2017 r. trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w celu likwidacji.

PGG dotychczas nie informowała o decyzjach dotyczących przyszłości kopalni Sośnica. W poniedziałek samorząd Gliwic poinformował w biuletynie informacyjnym Urzędu Miasta o uchwale, podjętej w sprawie gliwickiej kopalni przez zarząd PGG.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zgodnie z decyzją Grupy, ostateczna decyzja dotycząca dalszego funkcjonowania kopalni Sośnica w strukturach PGG podjęta zostanie w połowie przyszłego roku. Uzależniona będzie od osiąganych wyników ekonomicznych oraz oceny warunków technicznych. Sytuacja ekonomiczna zakładu ma być monitorowana cały czas, a jej oceny wystawiane co kwartał.

Według cytowanego w informacji gliwickiego samorządu szefa związku Sierpień 80 w kopalni Sośnica Zdzisława Bredlaka, obecnie Sośnica należy do najlepszych zakładów PGG, z poziomem wydobycia 8 tys. ton wysokojakościowego węgla na dobę; na każdej tonie węgla zakład zarabia 80 zł. Obecnie wydobycie i sprzedaż węgla z Sośnicy to ok. 9 proc. całego wolumenu produkcji i sprzedaży całej PGG. Kopalnia produkuje węgiel wysokoenergetyczny, m.in. gatunki kostka i orzech, a także groszek. Zatrudnia ok. 2 tys. osób.

Czytaj też: Nieoficjalnie: Ustalono treść porozumienia określającego warunki połączenia KHW i PGG

Z analizy możliwości rozwoju kopalni, która ponad dwa lata temu została przygotowana przez pracowników Wydziału Zarządzania Politechniki Śląskiej na zlecenie prezydenta Gliwic wynika, że kopalnia Sośnica mogłaby działać nawet do 2035 r., a zasoby węgla oscylują tam na poziomie ok. 60 mln ton. W tym roku kopalnia kończy sto lat. Jej obszar górniczy to 32,44 km kw.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kopalnia Sośnica będzie działać co najmniej do połowy przyszłego roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA