PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Tchórzewski: trudne decyzje dla rozwoju górnictwa i zapewnienia zatrudnienia górnikom

 • Autor: PAP/JS
 • 1 gru 2016 17:54

Trudne decyzje, takie jak czwartkowa zgoda na przekazanie kopalni Krupiński w Suszcu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, mają przyczynić się do rozwoju górnictwa i całego Śląska oraz do zapewnienia stabilnego zatrudnienia górnikom - ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Tchórzewski: trudne decyzje dla rozwoju górnictwa i zapewnienia zatrudnienia górnikom
Adobe Stock
REKLAMA

W czwartek nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), wśród których dominującym jest Skarb Państwa, zdecydowało o przekazaniu nierentownej kopalni do SRK w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Ministerstwo Energii potwierdziło w komunikacie, że minister energii reprezentujący Skarb Państwa oddał głos "za" przekazaniem kopalni do spółki restrukturyzacyjnej.

"Nasze działania restrukturyzacyjne w górnictwie mają na celu całościową poprawę sytuacji w sektorze. Chcemy przywrócić jego rentowność i zapewnić mu perspektywy rozwoju" - skomentował decyzję walnego zgromadzenia JSW cytowany w komunikacie minister Tchórzewski.

"Chcę również po raz kolejny zapewnić, że w wyniku podejmowanych przez nas działań żaden górnik nie straci pracy" - podkreślił szef resortu energii.

Zgodnie z czwartkową informacją JSW, 1791 górników z Krupińskiego otrzymało propozycję pracy w innych kopalniach JSW - 750 z nich trafi do kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, 400 do kopalni Budryk, a 641 do kopalni Pniówek. Pozostali pracownicy kopalni Krupiński mają przejść na emerytury lub skorzystać z osłon socjalnych. Według danych spółki, od stycznia do marca przyszłego roku na emeryturę odejdzie 14 osób, a z jednorazowych odpraw pieniężnych skorzysta ok. 50 osób. Do urlopu górniczego uprawnionych jest 246 pracowników, a do urlopu dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla - 27.

Minister energii - jak podano w komunikacie resortu - przy podejmowaniu decyzji wziął również pod uwagę informacje zawarte w raporcie Domu Maklerskiego PKO BP z 23 listopada br. (chodzi o prognozy dotyczące rozwoju spółki oraz m.in. zakładanych cen węgla - PAP).

"Jednocześnie z uzyskanej od Banku PKO BP SA w toku wyjaśnień informacji wynika, iż bank podtrzymał stanowisko o konieczności wdrożenia przez grupę kapitałową JSW wszystkich warunków uzgodnionej i zawartej z obligatariuszami umowy restrukturyzacyjnej. Zasadniczym elementem tej umowy jest przekazanie nierentownych aktywów wydobywczych do SRK" - podało Ministerstwo Energii.

Resort poinformował, że decyzja o przeniesieniu kopalni Krupiński do SRK była przedmiotem wielu wcześniejszych dyskusji zarządu spółki z udziałem strony społecznej oraz kierownictwa Ministerstwa Energii.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Tchórzewski: trudne decyzje dla rozwoju górnictwa i zapewnienia zatrudnienia górnikom

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • lepir 2016-12-02 13:30:30

  najważnejsze ze udało sie zamknąć temat i JSW w końcu może stanąć na nogi

 • deputacik 2016-12-02 13:30:09

  rzad pokazał ze nie obawia sie twardej restrukturyzacji, dobrze w tym wszystkim ze górnicy maja zapewniona opieke rzadu.

 • ryszard 2016-12-02 13:29:42

  Obecnie górnicy mają sie sto razy lepiej niz stoczniowcy, na pewno maja znacznie lepsza ochronę od rządu

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA