Kopalnia Kazimierz-Juliusz sprzedana Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Za symboliczną złotówkę

Katowicki Holding Węglowy (KHW) podpisał dziś ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK) umowę sprzedaży przeznaczonej do likwidacji sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz. Pracownicy tego zakładu zostali przejęci przez Holding.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kopalnia Kazimierz-Juliusz sprzedana Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Za symboliczną złotówkę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 lis 2014 14:06


"Tym samym zrealizowaliśmy treść porozumienia zawartego pomiędzy KHW a stroną społeczną (...) W tym momencie stajemy się wiarygodni w naszych deklaracjach" - powiedział podczas konferencji prasowej prezes KHW Zygmunt Łukaszczyk.

Kopalnia została sprzedana za symboliczną złotówkę. Transakcja była możliwa dzięki zakończonym pracom legislacyjnym. Chodzi o zmianę ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, co umożliwiło przejęcie kopalni przez SRK i w konsekwencji pokrycie przez budżet państwa jej zobowiązań w wysokości ok. 120 mln zł i kosztów likwidacji, szacowanych na 160 mln zł - w sumie 280 mln zł.

Jak podkreślił Łukaszczyk, rzeczywista kwota wsparcia z budżetu będzie niższa, ponieważ majątek likwidowanej kopalni będzie sprzedawany.

Prezes KHW zaznaczył, że realizowane są także inne punkty porozumienia, m.in. dotyczące przyjęcia pracowników Kazimierza-Juliusza przez Holding. Dotychczas do KHW zostało przyjętych 799 z 915 pracowników kopalni, znajdując zatrudnienie w innych zakładach Holdingu. 568 z nich zostało formalnie oddelegowanych do pracy w Kazimierzu-Juliuszu, gdzie przez najbliższe miesiące potrwa jeszcze wydobycie reszty węgla.

Czytaj też: Czerkawski: w kopalni Kazimierz-Juliusz nie będzie łatwo i przyjemnie

"Przewidujemy, że najdalej do końca pierwszego półrocza jeszcze będziemy ten węgiel wydobywać. Później rozpocznie się proces likwidacji kopalni"- powiedział prezes SRK Marek Tokarz.

Obecnie trwa przekazywanie środków z budżetu państwa na spłatę zobowiązań kopalni, wkrótce rozpocznie się proces oddłużania kopalni. Tokarz zapewnił, że górnicy wkrótce będą mogli przejąć mieszkania zakładowe, za 5 proc. ich wartości. Wymaga to jednak uporządkowania sytuacji prawnej. Według niego zbywanie mieszkań będzie możliwe w przyszłym roku.

Czytaj też: KHW podjął decyzję o sprzedaży pięciu kopalń do Węglokoksu

Po wyczerpaniu złóż rozpocznie się likwidacja kopalni, w dalszej perspektywie majątek spółki zostanie wchłonięty przez SRK, która będzie już samodzielnie kontynuowała ten proces. Już w przyszłym roku SRK ma otrzymać pierwsze środki z zagwarantowanych 160 mln zł - ok. 40 mln zł - na likwidację kopalni.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.