Kopacz w Krakowie: Utrzymamy zatrudnienie w przemyśle

Działania rządu w ramach m.in. przyjętego programu "Śląsk 2.0" przełożą się na utrzymanie zatrudnienia w przemyśle ciężkim - mówiła premier.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kopacz w Krakowie: Utrzymamy zatrudnienie w przemyśle

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

18 sie 2015 8:18


Rząd stworzył program wsparcia dla przemysłu

"Dla mojego rządu dzisiaj wspieranie przemysłu ciężkiego jest priorytetem" - podkreśliła premier Ewa Kopacz. Przypomniała, że rząd pod koniec czerwca przyjął program "Śląsk 2.0. Program wsparcia przemysłu województwa śląskiego i Małopolski Zachodniej".

W pakiecie dla przedsiębiorstw energochłonnych znalazły się m.in. przewidziane przez UE zwolnienia z części dodatkowych opłat. Program zakłada zwolnienie firm energochłonnych (w skali całego kraju) z części kosztów finansowania wsparcia odnawialnych źródeł energii (obowiązek zakupu zielonych certyfikatów, od 2016 r. opłata OZE) - łącznie do 450 mln zł. Planowane jest też częściowe zwolnienie z akcyzy na prąd dla tych przedsiębiorstw (w skali kraju ponad 3,5 tys. firm).

Zdaniem premier podjęte przez jej rząd działania "spowodowały również reakcję ze strony przedsiębiorcy". "ArcelorMittal zdecydował zainwestować ponad 500 mln zł przede wszystkim w remont pieca" - mówiła.

ArcelorMittal Poland  trzonem przemysłu stalowego

Kopacz odwiedziła oddział ArcelorMittal Poland w Krakowie. "To jest ta część, która stanowi trzon naszego przemysłu stalowego", "ta firma jest największym wytwórcą stali w Polsce" - mówiła.

W jej ocenie działania rządu przełożą się również na utrzymanie zatrudnienia w firmie. "To zatrudnienie nie jest małe, bo w sześciu oddziałach tejże firmy w trzech województwach, śląskim, małopolskim i opolskim, zatrudnionych jest ok. 11 tys. osób" - mówiła Kopacz.

Jak podkreśliła, firma deklaruje, że będzie zwiększać swoją wydajność z 2,2 mln ton wyrobów ze stali do 3,3, a w perspektywie do ok. 4 mln ton.

Premier dziękowała firmie za współpracę. "Ale też usłyszałam wiele ciepłych słów od prezesa tejże firmy, który mówił, że zrozumienie ze strony rządu i prawo, które w bardzo krótkim okresie zostało uchwalone, spowodowało decyzje o zainwestowaniu tych pieniędzy" - mówiła.

ArcelorMittal - według Kopacz - będzie "bardzo chętnie korzystać" z programu "E-Kumulator", który opiewa na 1 mld zł i jest przeznaczony dla przedsiębiorstw zmniejszających ujemny wpływ przemysłu na środowisko. "Firma również skorzysta z pomocy w formie pożyczki w ramach tego programu" - mówiła premier.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, skupiającym ok. 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, największy producent koksu w Europie o zdolności produkcyjnej rzędu 4,2 mln ton koksu rocznie. ArcelorMittal zatrudnia w Polsce ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys.

ArcelorMittal, do którego należy polska spółka, to największy na świecie producent stali, obecny w ponad 60 krajach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.