PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kopacz: Nie ma zagrożenia dla wypłat górników

Premier Ewa Kopacz zaznaczyła, że są pieniądze na restrukturyzację spółek i nie ma obaw o to, że ich braknie na wypłaty dla górników.

Kopacz: Nie ma zagrożenia dla wypłat górników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

"W przemyśle wydobywczym, w kopalniach węgla i wielkich spółkach, jest dzisiaj taka sytuacja, i to jest sytuacja tworzona w sposób przemyślany, iż grozi, że przy końcu roku - a więc prawdopodobnie przy nowym rządzie - będzie bardzo poważny kryzys, który może doprowadzić do tego, że nie będzie pieniędzy na wypłaty" - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej w Warszawie.

Dodał, że jego zdaniem to "stan, o którym społeczeństwo powinno wiedzieć".

PO chce pomóc górnikom

Premier Ewa Kopacz, pytana na konferencji w Łodzi o słowa Kaczyńskiego, apelowała do PiS, by nie straszyło górników. Szefowa rządu podkreśliła, że dwa tygodnie temu przedstawiała na Śląsku program dla tego regionu - "bardzo kompleksowy i kosztowny". "I jeśli pan prezes wygłasza dziś tego rodzaju teorie, to ja z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć: pan prezes mniej zna się na górnictwie niż sami górnicy" - mówiła Kopacz. Zaznaczyła, że górnicy uczestniczą w planie naprawczym; mówiła, że to PiS sprzeciwiało się wprowadzeniu ustawy, która "pozwalała naprawiać kopalnie".

"I o ile mnie pamięć nie myli, to właśnie pan prezes Kaczyński mówił w swoim exposé, że trzeba już myśleć o tym, by budować elektrownie jądrowe, zapominając, że mamy taki wielki skarb jak węgiel, na którym opiera się nasze bezpieczeństwo energetyczne" - powiedziała Kopacz.

"Pan Kaczyński niech dziś nie straszy górników; dziś jest czas, by ponad politycznie pomagać tym górnikom, tym kopalniom, w myśl tego prawa, którego oczywiście PiS nie chciało, ale które jest i obowiązuje" - mówiła premier. Zaznaczyła, że są pieniądze na restrukturyzację spółek i nie ma obaw o to, że ich braknie na wypłaty dla górników.

Nie ma zagrożenia dla wypłat górników

Nadzorujące restrukturyzację górnictwa ministerstwo skarbu poinformowało w komunikacie, że nie ma zagrożenia wypłat dla górników. "Sytuacja ekonomiczna spółek wydobywczych jest trudna, co wynika z czynników zewnętrznych - głównie spadku cen węgla i nadprodukcji na rynku światowym. Poziom płynności jest na bieżąco monitorowany - nie ma zagrożenia dla wypłat wynagrodzeń" - napisano w komunikacie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kopacz: Nie ma zagrożenia dla wypłat górników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA