Francuski koncern motoryzacyjny PSA sprowadzi kilkuset pracowników z fabryki produkującej Opla Astrę w Gliwicach, aby wzmocnić swoją załogę w fabryce Sevelnord Hordain.

- PSA zamierza sprowadzić 531 osób, aby uruchomić od początku lipca produkcję na trzy zmiany. Obecnie fabryka w Hordain pracuje na dwie zmiany.
- - Grupa chce zaktywizować swoich pracowników - uzasadnia swą decyzję PSA, tłumacząc, że 80 proc. pracowników polskiej fabryki pracuje obecnie na część etatu.
- Francuskie związki zawodowe skrytykowały decyzję zarządu koncernu, nazywając sprowadzanych pracowników "nomadami branży motoryzacyjnej".
Pierwsza grupa 120 Polaków z gliwickiej fabryki przyjedzie do Sevelnord Hordain na północnym wschodzie Francji w przyszłym tygodniu, kolejnych 150 polskich pracowników za dwa tygodnie - informuje AFP.
Polscy pracownicy przyjeżdżają na trzy miesiące i mają być wynagradzani tak, jak francuscy pracownicy PSA.
PSA zamierza sprowadzić 531 osób, aby uruchomić od początku lipca produkcję na trzy zmiany. Obecnie fabryka w Hordain pracuje na dwie zmiany.
Czytaj też: Pracodawcy RP apelują o zwolnienie z podatku pomocy antykryzysowej
- Grupa chce zaktywizować swoich pracowników - uzasadnia swą decyzję PSA, tłumacząc, że 80 proc. pracowników polskiej fabryki pracuje obecnie na część etatu.
Zarząd PSA planuje również sprowadzenie pracowników z fabryki w Saragossie.
PSA poinformowała również, że wysyła swoich pracowników z Poissy do Rennes, z Miluzy do Sochaux oraz z brytyjskich fabryk Ellesmere Port do Luton.
Francuskie związki zawodowe skrytykowały decyzję zarządu koncernu, nazywając sprowadzanych pracowników "nomadami branży motoryzacyjnej".
Centrala CGT zagłosowała przeciwko decyzji zarządu. - Nie chcemy, aby stało się to zwyczajem - komentują sprowadzanie pracowników z Polski francuscy związkowcy.
- Jesteśmy przeciwni traktatom europejskim, które organizują konkurencję między pracownikami - oświadczył sekretarz krajowy Francuskiej Partii Komunistycznej Fabien Roussel. Wyraził oburzenie, że firma "zatrudniła 531 polskich pracowników (...), podczas gdy 502 pracowników tymczasowych z Francji znajduje się na postojowym".

Słowa kluczowe
- Francja
- PSA
- Fabien Roussel
- Francuska Partia Komunistyczna
- Bruno Le Maire
- Muriel Pénicaud
- Agnes Pannier-Runache
- COVID-19
KOMENTARZE (0)