PARTNERZY PORTALU

Koncern PSA jednak nie sprowadzi pracowników z Polski do swojej fabryki

  • Autor: PAP/RAF
  • 13 cze 2020 18:11

Pod wpływem presji ze strony rządu oraz związków zawodowych koncern motoryzacyjny PSA nie sprowadzi jednak 270 pracowników z Polski do swojej fabryki w Hordain na północnym- wschodzie Francji.

Koncern PSA jednak nie sprowadzi pracowników z Polski do swojej fabryki
Aktywiści CGT nazywali sprowadzanych pracowników "nomadami branży motoryzacyjnej". (Fot. Frederic Legrand - COMEO- Shutterstock)
REKLAMA
  • Po ogłoszeniu przez Grupę PSA decyzji o sprowadzeniu z Polski 270 pracowników fabryki Opla Astry w Gliwicach zarówno francuskie związki zawodowe, jak i minister Le Maire oraz minister pracy Muriel Penicaud wyrazili sprzeciw wobec decyzji koncernu motoryzacyjnego.
  • Szefowie resortów gospodarki i pracy poprosili zarząd PSA o "o zatrudnienie pracowników tymczasowych w pierwszej kolejności".
  • - W obecnej sytuacji firmy muszą zrobić wszystko, aby chronić zatrudnienie we Francji - podkreślili w piątek wieczorem ministrowie we wspólnym komunikacie prasowym.

Szef koncernu PSA Carlos Tavares "zobowiązał się cofnąć tę decyzję" wobec ministra gospodarki i finansów Bruno Le Maire'a - dowiedziała się AFP w ministerstwie.

Po ogłoszeniu przez Grupę PSA decyzji o sprowadzeniu z Polski 270 pracowników fabryki Opla Astry w Gliwicach zarówno francuskie związki zawodowe, jak i minister Le Maire oraz minister pracy Muriel Penicaud wyrazili sprzeciw wobec decyzji koncernu motoryzacyjnego.

Szefowie resortów gospodarki i pracy poprosili zarząd PSA o "o zatrudnienie pracowników tymczasowych w pierwszej kolejności".

- W obecnej sytuacji firmy muszą zrobić wszystko, aby chronić zatrudnienie we Francji - podkreślili w piątek wieczorem ministrowie we wspólnym komunikacie prasowym.

Czytaj też: Francuski rząd jest przeciwny sprowadzeniu przez koncern PSA pracowników z Polski

Grupa PSA w fabryce w Hordain planowała sprowadzić z Polski oraz Hiszpanii 531 pracowników, aby uruchomić produkcję na trzy zmiany. Sprowadzeni pracownicy mieli pracować przez 3 miesiące od początku lipca. Pierwszy kontyngent 120 Polaków miał przyjechać do Francji w przyszłym tygodniu. Kolejne 150 osób za dwa tygodnie.

Centrala związkowa CGT zagłosowała w czwartek (11 czerwca) przeciw decyzji Zarządu koncernu, natomiast związki CFTC i FO wstrzymały się od głosu.

Aktywiści CGT nazywali sprowadzanych pracowników "nomadami branży motoryzacyjnej". - Nie chcemy, aby stało się to zwyczajem - skomentowano.

- To wstyd! PSA stawia europejskich pracowników w konkurencji (…) i powoduje bezrobocie we Francji. Zbiera mi się na wymioty! - napisał na Twitterze sekretarz krajowy Francuskiej Partii Komunistycznej Fabien Roussel.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koncern PSA jednak nie sprowadzi pracowników z Polski do swojej fabryki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA