Kompania Węglowa: Są szanse na porozumienie?

Ministerstwo Energii dąży do tego, by Polska Grupa Górnicza wystartowała z początkiem maja. Ma do niej wejść jedenaście kopalń oraz cztery zakłady z Kompanii Węglowej. Czasu zostało jak na lekarstwo.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa: Są szanse na porozumienie?

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

11 kwi 2016 8:32


Jak informował portal wnp.pl - spotkanie z udziałem zarządu Kompanii Węglowej i kompanijnych związków przełożono najpierw z 6 na 7 kwietnia. A następnie na poniedziałek 11 kwietnia.

Jest po obu stronach wola porozumienia, bowiem obie strony mają świadomość tego, że czas ucieka i trzeba wszystko podopinać.

Resort energii chce, żeby Polska Grupa Górnicza wystartowała z początkiem maja. Ma do niej wejść jedenaście kopalń oraz cztery zakłady z Kompanii Węglowej.

Ostatnie rozmowy związkowców z przedstawicielami zarządu Kompanii Węglowej na temat poziomu wynagrodzeń w firmie oraz biznesplanu dla Polskiej Grupy Górniczej zakończyły się bez porozumienia. Związki zostały formalnie powiadomione o zamiarze zbycia kopalń Kompanii na rzecz PGG.

Rozmowy w Kompanii Węglowej toczą się w ramach sporu zbiorowego.

Związkowcy od dłuższego czasu postulują załatwienie sprawy tzw. średniówek. Chcą, żeby średnie miesięczne wynagrodzenia górników w 2016 roku nie były niższe od ubiegłorocznych, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych świadczeń.

Już jakiś czas temu przedstawiciele kompanijnych związków zaznaczali, że mogą - już w Polskiej Grupie Górniczej - rozmawiać o scaleniu wszystkich składników wynagrodzenia, natomiast nie o obniżaniu płac, bowiem w Kompanii Węglowej od czterech lat nie było podwyżek.

- Chcielibyśmy, aby zrozumienie dla takiej kolejności, w której spółka najpierw szuka oszczędności w sposobie zarządzania i eliminacji patologii, a dopiero na samym końcu apeluje do załóg o ewentualne wyrzeczenia - by ten sposób myślenia rozwinął się również po stronie zarządu i resortu energii - zaznacza w wywiadzie dla portalu wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

- Obydwie strony zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Ale również obie strony mają świadomość tego, że pole manewru w zakresie świadczeń pracowniczych jest ograniczone i może być rozważane jedynie w ostateczności - podsumowuje Bogusław Ziętek.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

tutti-frutti 2016-04-12 10:47:49

nie wiadomo w sumie ile w tych plotkach prawdy, ale jeżeli te cięcia rzeczywiście dotyczą tylko 14, deputatu węglowego i ołówkowego to chyba nie jest tak źle. Nikt nie rusza miesięcznych wypłat a to już moim zdaniem wiele. Mało kto może się pochwalić tyloma dodatkami. u mnie w biurze same obniżki

Daro 2016-04-12 10:35:19

jakieś opcje na porozumienie są. Związkowcy powinni moim zdaniem nagiąc się trochę do propozycji kompanii węglowej bo ani nie są one jakieś tragiczne ani nie są wymyślane po to żeby komuś zrobić na złość

zelter 2016-04-12 09:58:34

no fajnie by było gdyby doszło do porozumienia bo bez tego ciezko bedzie PGG ruszyć od 1 maja a jednak dobrze żeby w końcu zaczęło się coś dziać