Kompania Węglowa przygotowuje tygodniowy przestój

- Przestój w pracy Kompanii Węglowej przygotowuje zarząd borykającej się z problemami finansowymi spółki. Przerwa w pracy kopalni Kompanii miałaby potrwać od 28 kwietnia do 4 maja, już 22 kwietnia stanąć miałaby natomiast centrala firmy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa przygotowuje tygodniowy przestój

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 kwi 2014 16:58


O zaproszeniu przez zarząd Kompanii związków na czwartkowe spotkanie ws. przestoju ekonomicznego poinformowała w środę śląsko-dąbrowska Solidarność. Informację o przygotowywanym przestoju potwierdził rzecznik firmy Zbigniew Madej.

Jak napisała w swej informacji Solidarność, jednym z tematów czwartkowego spotkania ma być kwestia "ogłoszenia przestoju ekonomicznego w KW w oparciu o ustawę z dnia 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy".

"To oznacza, że szykowane są przerwy w wydobyciu, a to wiąże się z niższymi wypłatami. Ustawa, o której mowa, dotyczy przedsiębiorstw w trudnej sytuacji ekonomicznej, które zobowiązują się utrzymywać miejsca pracy w zamian za pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych" - zaznaczył szef górniczej Solidarności i przewodniczący tego związku w KW Jarosław Grzesik.

Madej przyznał, że firma zamierza wykorzystać środki Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. "Podstawowym, istotnym bardzo ważnym celem takiej firmy, jak nasza, niemająca w zamiarze zwolnień pracowników, jest ochrona miejsc pracy" - powiedział rzecznik. Jak zaznaczył, temu celowi "trzeba podporządkować również pewne działania ekonomiczne".

Czytaj też: Kompania Węglowa znalazła pieniądze na wypłaty. Ale co dalej?

Rzecznik Kompanii potwierdził informacje związku, że przygotowywany przestój w kopalniach ma potrwać od 28 kwietnia do 4 maja.

"Propozycja jest również dla centrali, czyli budynku w Katowicach - ten przestój zacząłby się praktycznie już 22 kwietnia" - wskazał Madej.

Przedstawiciele Solidarności obawiają się, że zapowiadany termin od 28 kwietnia do 4 maja może nie być jedynym przestojem w najbliższym czasie.

Pytany o inne możliwe tematy czwartkowego spotkania Madej wskazał, że podczas takich spotkań są poruszane "wszystkie istotne bieżące sprawy".

"A tych obecnie w Kompanii Węglowej nie brakuje" - zaznaczył rzecznik spółki.

Śląsko-dąbrowska Solidarność przypomina, że będąca największą górniczą spółką w Europie Kompania Węglowa znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Na początku kwietnia pojawiły się informacje, że firmie brakuje pieniędzy na wypłaty dla pracowników za marzec i te mogą nie zostać wypłacone w terminie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.