Kompania Węglowa chce uzależnić wynagrodzenia od wyników spółki

Zarząd Kompanii Węglowej przedstawił górnikom założenia biznesplanu. Jego realizacja jest warunkiem koniecznym do powstania i utrzymania się na rynku Polskiej Grupy Górniczej. Stawką jest utrzymanie kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa chce uzależnić wynagrodzenia od wyników spółki

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 lut 2016 8:08


Zgodnie z programem naprawczym, do końca kwietnia 11 kopalń i cztery zakłady Kompanii mają trafić do nowej spółki – PGG. W czwartek (18 lutego) zarząd KW w specjalnej broszurze oraz branżowej prasie opublikował "kluczowe założenia biznesplanu" grupy, chcąc zapoznać górników z sytuacją firmy i planami na przyszłość. Zapewnił, że priorytetem jest ochrona miejsc pracy i rozwój firmy.

- Realizacja celów założonych w biznesplanie jest warunkiem koniecznym do powstania i utrzymania się na rynku Polskiej Grupy Górniczej. Stawką jest utrzymanie kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy w kopalniach, zakładach spółki i ich otoczeniu. Przeprowadzona dotychczas restrukturyzacja techniczna i organizacyjna oraz planowane przedsięwzięcia, pomimo znaczących efektów, są niewystarczające ze względu na drastyczny spadek cen węgla na świecie i w Polsce – czytamy w adresowanej do pracowników KW informacji.

Obok założeń biznesplanu zarząd przytacza oczekiwania inwestorów, którzy mieliby zainwestować w PGG 1,5 mld zł. Wśród nich jest uzyskanie rentowości poszczególnych kopalń i całej spółki w 2017 r. (w ubiegłym roku rentowne były trzy na 11 kopalń), podniesienie wydajności do poziomu powyżej 900 ton węgla na jednego pracownika (w ubiegłym roku było to 718 ton, plan na 2017 r. zakłada 916 ton) oraz ograniczenie kosztów produkcji węgla poniżej 220 zł na tonę (w ubiegłym roku 259 zł, plan na 2017 r. zakłada 214 zł na tonę węgla).

(Fot. PTWP/Andrzej Wawok) (Fot. PTWP/Andrzej Wawok)

Oczekiwaniem inwestorów jest również zmniejszenie zadłużenia spółki, uzyskanie minimalnego zwrotu z inwestycji na poziomie umożliwiającym podjęcie decyzji przez organy korporacyjne inwestorów, a także wdrożenie systemu wynagradzania uzależnionego od wyników spółki. Ten ostatni punkt to jedyny fragment skierowanego do górników opracowania, w którym zarząd spółki wskazuje na potrzebę wprowadzenia takiego systemu, ponieważ takie jest oczekiwanie inwestorów.

Ewentualne zmiany w systemie wynagradzania są przedmiotem sporu w Kompanii. Związkowcy dali zarządowi czas do piątku (19 lutego) na potwierdzenie, że tegoroczne wynagrodzenia górników będą utrzymane na ubiegłorocznym poziomie, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych świadczeń, jak nagrody, deputaty węglowe itp. Niezrealizowanie tego postulatu oznacza początek sporu zbiorowego w Kompanii. Inne porozumienie gwarantuje górnikom niezmienność zasad wynagradzania przez rok po przejęciu kopalń przez Polską Grupę Górniczą.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

łowczy 54 2016-02-18 13:37:27

Myślę,że jest to rozsądne rozwiązanie,jak kopalnia wypracuje sobie zyski to może wypłacać nawet 15 pensję górnikom,wcale im nie zazdroszczę tej ciężkiej pracy,ale trzeba te zyski mądrze wypracować a nie zadłużać się aby wypłacać 13 i 14 pensję.