Kolejny etap uzbrojenia Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego

- 15 mln zł będzie kosztował kolejny etap uzbrojenia Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie. Inwestorem jest miasto Zielona Góra, a wykonawcą - firma Msing ze Szczecina - poinformował Urząd Miejski w Zielonej Górze.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kolejny etap uzbrojenia Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 mar 2014 14:57


W tym tygodniu prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki podpisał z przedstawicielem firmy Msing umowę na realizację tej inwestycji. Chodzi o zaprojektowanie, a następnie wybudowanie sieci dróg, chodników, wodociągów i kanalizacji na terenie parku przemysłowo-technologicznego, który jest jednym z głównych terenów inwestycyjnych Zielonej Góry.

Oprócz prac związanych z dalszym uzbrojeniem tego terenu, w ramach kontraktu ma powstać przystanek kolejowy dla przyszłych pracowników zlokalizowanych w parku firm. Będą oni mogli dojeżdżać do pracy nie tylko autobusami komunikacji miejskiej, ale także pociągami, głównie tzw. szynobusami.

Prace projektowe mają zakończyć się do końca czerwca br., a cała inwestycja ma być gotowa na początku przyszłego roku.

"To kolejny, ważny etap budowy parku. Można tu dojechać, bo powstała obwodnica Nowego Kisielina. Gotowe są laboratoria Uniwersytetu Zielonogórskiego. Kilka firm kupiło już działki, ale wciąż większość terenu jest nieuzbrojona. Teraz to zmienimy" - powiedział Kubicki.

Prace obejmą tereny w południowo-zachodniej części parku, wzdłuż linii kolejowej. Obecnie uzbrojony jest jedynie teren pomiędzy obwodnicą Nowego Kisielina a samą wsią. Msing zajmie się gruntami po drugiej stronie obwodnicy.

Na realizację opisanej inwestycji miasto Zielona Góra wyda 8,5 mln zł, a pozostała część pieniędzy będzie pochodziła z funduszy unijnych ujętych w Lubuskim Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2007-13.

Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny jako spółka jest wspólną inwestycją Urzędu Miasta Zielona Góra, Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz gminy Zielona Góra i Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Celem działalności Parku jest wspieranie rozwoju gospodarczego regionu, m.in. poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, przyciąganie inwestorów i współpracę z największą uczelnią w woj. lubuskim.

Całkowita jego powierzchnia to prawie 168 ha położonych w Nowym Kisielinie k. Zielonej Góry - 41 ha zajmuje Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, a pozostałą część Park Przemysłowy, objęty statusem specjalnej strefy ekonomicznej.

Dotychczas w teren parku zainwestowano ok. 110 mln zł pochodzących z funduszy unijnych, budżetów miasta i woj. lubuskiego. Tereny inwestycyjne zostały częściowo uzbrojone; wybudowano sieć dróg i obwodnicę Nowego Kisielina, a także centrum logistyczne w wyremontowanym pałacu.

Pierwszą firmą, która wybudowała zakład w SSE jest spółka Darstal, zajmująca się obróbką odlewów z żeliwa i stali, wykorzystywanych do budowy turbin wiatrowych. Firma zatrudnia w nim 140 osób. Działki na terenie parku kupiło do tej pory trzech przedsiębiorców, a łączna wysokość poczynionych inwestycji to ok. 16 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.