Koksownie JSW połączone w jeden podmiot

Należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej spółki: Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej i Kombinat Koksochemiczny Zabrze zostały z początkiem roku połączone w jeden podmiot pod nazwą JSW Koks. Tym samym JSW skonsolidowała najważniejsze aktywa koksownicze.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Koksownie JSW połączone w jeden podmiot

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 sty 2014 15:06


Inny producent koksu w grupie JSW - Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria, specjalizujące się w koksie odlewniczym - nadal działają jako samodzielna spółka. Oddzielną firmą pozostaje także spółka handlowa Polski Koks.

Połączenie koksowni z Dąbrowy Górniczej z zabrzańskim kombinatem było przygotowywane od dawna. Od ponad dwóch lat firmy miały jednego prezesa, a w maju ubiegłego roku ogłoszony został plan połączenia. Katowicki sąd zarejestrował tę operację 2 stycznia 2014 r. W środę przedstawiciele JSW oraz JSW Koks mają podać więcej szczegółów na temat połączenia i planów nowej firmy.

Połączenie nastąpiło poprzez przejęcie Kombinatu Koksochemicznego Zabrze przez Koksownię Przyjaźń. Oznaczało to - za sprawą tzw. emisji połączeniowej - zwiększenie kapitału zakładowego dąbrowskiej koksowni o ponad 162,3 mln zł, do poziomu ponad 994 mln zł. Wyliczono, że jedna akcja zabrzańskiej spółki warta jest 2,45 akcji Koksowni Przyjaźń.

Choć to dąbrowska koksownia była dominującym podmiotem w przekształceniu, siedzibą nowej spółki zostało Zabrze, a nie Dąbrowa Górnicza. Spółka JSW KOKS działa pod dotychczasowymi numerami KRS, NIP i REGON Koksowni Przyjaźń.

Kombinat Koksochemiczny Zabrze, jako spółka przejmowana, został rozwiązany bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego i wykreślony z Krajowego Rejestru Sądowego. Połączenie nie wymagało zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ponieważ obie firmy należą do jednej grupy kapitałowej.

Zatrudniająca blisko 2,6 tys. osób spółka JSW Koks skupiła koksownie: Dębieńsko, Jadwiga, Przyjaźń i Radlin. Grupa JSW przetwarza we własnych koksowniach ok. 45 proc. produkowanego przez spółkę węgla koksowego, dzięki czemu finalnie może oferować produkt bardziej przetworzony i o większej wartości od węgla. W 2012 r. w koksowniach grupy JSW wyprodukowano 3,8 mln ton koksu. Dużą część produkcji wyeksportowano.

Jeszcze przed połączeniem firm z Zabrza i Dąbrowy Górniczej, w końcu grudnia ubiegłego roku, organizacje związkowe działające w Koksowni Przyjaźń wszczęły spór zbiorowy z pracodawcą na tle płacowym.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

koksownik 2014-05-14 08:32:25

Sprzedam akcje koksowni Victoria Wałbrzych tel 661098688