×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kobiety podbijają kosmos. Coraz więcej pań w przemyśle kosmicznym

 • Anna Trojanowska
  AT
 • 5 mar 2020 20:00

Coraz więcej kobiet pracuje w polskim przemyśle kosmicznym. Już co czwarta osoba zatrudniona w krajowej gałęzi przemysłu kosmicznego to kobieta. Szacuje się, że w ciągu kilku lat już co trzecia osoba zatrudniona w Polsce w dziedzinie space będzie płci żeńskiej, a technologie okołoziemskie nie będą już tak odległe jak choćby dekadę temu.

Kobiety podbijają kosmos. Coraz więcej pań w przemyśle kosmicznym
Już co czwarta osoba zatrudniona w krajowej gałęzi przemysłu kosmicznego to kobieta (fot. pixabay)
REKLAMA
 • Z opracowania pod tytułem "Kobiety i mężczyźni na rynku pracy" przygotowanego przez GUS wynika, że udział kobiet pracujących w branżach związanych z działalnością profesjonalną, naukową i techniczną, sięga 51 proc. procent, przy czym ogólny wskaźnik wyliczono na poziomie 44 proc. Natomiast już co czwarta osoba zatrudniona w krajowej gałęzi przemysłu kosmicznego to kobieta.
 • W sektorze kosmicznym od lat obserwuje się zwiększony odsetek kobiet. Na co dzień obserwujemy też popularyzację działalności kobiet także w kadrze zarządzającej. Na tle innych państw zrzeszonych w Europejskiej Agencji Kosmicznej obecność kobiet jest większa w Polsce - mówi Kinga Gruszecka z Departamentu Edukacji w Polskiej Agencji Kosmicznej.
 • Praca w sektorze space interesuje osoby ambitne, które wiedzą, jakie chcą osiągnąć cele, by pracować w innowacyjnych i nowoczesnych technologiach. Te kryteria spełniają kobiety. Ich zatrudnienie w sektorze rośnie z roku na rok w szybkim tempie - zauważa Paweł Rymaszewski, prezes polskiej spółki Thorium Space.

W Polsce podbój kosmosu nadal kojarzony jest głównie z dokonaniami mężczyzn, choćby legendarnego generała Mirosława Hermaszewskiego. Tymczasem w mocno rozwijającym się przemyśle kosmicznym w naszym kraju pracuje coraz więcej kobiet. Szacuje się, że w tym tempie w ciągu kilku lat już co trzecia osoba zatrudniona w Polsce w dziedzinie space będzie płci żeńskiej, a technologie okołoziemskie nie będą już tak odległe jak choćby dekadę temu.

Ponad 300 firm w branży, około 70 zrzeszonych w Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, 466 podmiotów z Polski na portalu EMITS Europejskiej Agencji Kosmicznej i zatrudnionych ponad 3 tysiące ludzi. Te dane, wciąż niszowej dziedziny gospodarki, w dobie Przemysłu 4.0. zaczynają robić wrażenie.

Czytaj też: Sektor kosmiczny pilnie potrzebuje kadr. Poszukiwani są inżynierowie i zdolni programiści

Polski przemysł kosmiczny, silniej osadzony w międzynarodowych ramach, zaczyna działać prężnie i odpowiadać na szybko rosnące zapotrzebowanie inicjatyw Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz programów Unii Europejskiej. Tylko na lata 2020-22 budżet ESA sięga 14 mld 400 mln euro. Wkład Polski wynosi 166 mln euro, co odpowiada 1,2 proc. finansowania całej działalności agencji. Składka wraca jednak do polskich firm w formie konkretnych zamówień.

Nowa przestrzeń

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kobiety podbijają kosmos. Coraz więcej pań w przemyśle kosmicznym

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Engineer 2020-03-06 17:27:08

  Ehh. Te 4-5 tys to brutto czyli niedlugo najnizsza krajowa. Te 3-4 razy wiecej po stazu to dla po moze 10 latach i tylko dla najlepszych (tych ktorzy sie potrafia dobrze sprzedac). Niestety kobiety (mezczyzni takze) psuja rynek pracy poprzez to ze sie nie cenia ! Kobiety ! Cencie sie prosze i nie zanizajcie stawek na rynku.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA