Kobiety na kolei. Jak wygląda sytuacja w Polsce i Wielkiej Brytanii?

Na kolei w Wielkiej Brytanii 16,4 proc. wszystkich pracowników to kobiety (13,5 tys.), lecz tylko 4 proc. zajmuje stanowiska kierownicze. Jak wygląda sytuacja w Polsce?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety na kolei. Jak wygląda sytuacja w Polsce i Wielkiej Brytanii?

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

19 lis 2015 20:37


Dane te pochodzą z badania, jakie przeprowadziła organizacja Women in Rail. Podkreśla ona właśnie niski odsetek wśród kadry kierowniczej i w służbach utrzymania ruchu.

Większość kobiet w branży (60 procent) pracuje na stanowiskach, które mają bezpośrednią styczność z klientami kolei. Chodzi o opiekę zdrowotną, bezpieczeństwo, marketing, służby organizacyjne.

W odpowiedzi na wyniki badania minister transportu Claire Perry powiedziała, że „kobiety stanowią 51 procent populacji w Wielkiej Brytanii, 47 proc. siły roboczej, a tylko kilkanaście procent na kolei. Tak się złożyło, że jest to prawie taki sam odsetek, jaki koleje brytyjskie notowały w sierpniu 1914, na początku pierwszej wojny światowej.”

Najwyższy odsetek kobiet pracuje w spółkach produkcji taboru kolejowego (31,3 proc.), natomiast najniższy wśród ich dostawców (5 proc.).

Kobiety w PKP

Według danych uzyskanych w grupie PKP, kobiety stanowią 30,4 proc. wszystkich zatrudnionych.

W samym PKP odsetek kobiet jest zdecydowanie wyższy i sięga 60,8 proc. wszystkich pracujących, w tym na stanowiskach kierowniczych zatrudnionych jest 52,2 proc. (w stosunku do ogółem zatrudnionych na tych stanowiskach).

Podobał się artykuł? Podziel się!
PKP

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.