×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kobieta inżynier musi ciągle walczyć ze stereotypami

Mimo, że liczba kobiet, które wybierają techniczne kierunki na uczelniach, rośnie, to wiele przedstawicielek płci żeńskiej ma opory przed pracą w sektorze technologiczno-inżynieryjnym. Jakie?

Kobieta inżynier musi ciągle walczyć ze stereotypami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Kathrine W. Phillips , Erika V. Hall i Joan C. Williams przeprowadzili badania wśród 550 kobiet na temat pracy w branży STEM (science, technology, engineering, math). Okazało się, że największą przeszkodą, która odpycha kobiety od sektora technologiczno-inżynieryjnego, jest nieustanna potrzeba dostarczania dowodów swojej kompetencji – twierdzi tak aż dwie trzecie respondentów.

Liliana Swoboda, dyrektor katowickiego oddziału firmy doradztwa personalnego People uważa, że chociaż mocną stroną kobiet są umiejętności miękkie, to niestety z powodu stereotypów kobiety często muszą dawać z siebie dwa razy więcej. Jeśli z kolei popełnią jakiś błąd, od razu zostaje on zauważony i wyostrzony.

– Powszechnie uważa się, że w obszarze technicznym lepiej sprawdzają się mężczyźni. Już w dzieciństwie majsterkowanie to domena chłopców. Niedawno prowadziliśmy rekrutację na stanowisko technologa spawalnika i na 100 zgłoszeń, zaledwie jedna została przesłana przez kobietę. Tak jest niestety podczas większości rekrutacji – mówi Liliana Swoboda.

raportu "Kobiety na politechnikach 2014", przygotowywanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, wynika, że w roku 2012/2013 na uczelniach publicznych z ponad 52 tys. studentów nauk informatycznych, kobiety stanowiły tylko 13,2 proc.

Niestety już na studiach płeć żeńska musi borykać się z nierównościami. – Część wykładowców uważa, że inżynierem może być tylko i wyłącznie mężczyzna. Z dyskryminacją spotykają się również często ze strony innych studentów, którzy często zastanawiają się nad tym, co płeć żeńska robi na kierunku technicznym – komentuje Swoboda.

Według Liliany Swobody już na studiach płeć żeńska musi dawać  siebie więcej. Kobietom czasami trudno nadrobić zaległości, jeśli chodzi o zasób wiedzy z przedmiotów technicznych.

Średnio co czwarta kobieta, biorąca udział w badaniu amerykańskich naukowców, zadeklarowała że koledzy z pracy sugerowali, by mniej pracowała, ponieważ teraz musi zająć się dziećmi. Jak jednak przekonuje Liliana Swoboda, są kobiety, które osiągają sukces w branży technologiczno-inżynieryjnej i zajmują stanowiska menedżerskie, np. kierownika budowy czy dyrektora fabryki. Muszą pogodzić życie zawodowe z prywatnym – w tym z macierzyństwem – i udaje im się to zrobić.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kobieta inżynier musi ciągle walczyć ze stereotypami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • kierownik budowy 2015-04-17 14:33:08

    wcale nie musi walczyć, wystarczy dłuższa rozmowa i wiem czy mam do czynienia z absolwentką politechniki czy z inżynierem - i płeć nie ma tu nic do rzeczy, bo to samo jest z chłopakami

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA