KHW też szuka oszczędności. Chce zawiesić część górniczych przywilejów

Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego zaproponował zawieszenie na trzy lata niektórych górniczych świadczeń, m.in. wypłaty Barbórki, 14. pensji i deputatu węglowego - poinformowali związkowcy. Spółka tłumaczy te propozycje trudną sytuacją ekonomiczną.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KHW też szuka oszczędności. Chce zawiesić część górniczych przywilejów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

4 lis 2014 19:29


Informację o propozycjach zmian w Holdingowej Umowie Zbiorowej przekazali związkowcy z Sierpnia 80 po spotkaniu z zarządem KHW. Według nich zarząd chce zawiesić: nagrodę barbórkową, czternastą pensję, bilet z Karty Górnika, ekwiwalent z tytułu pomocy szkolnych (tzw. kredkowe) oraz deputat węglowy dla pracowników i emerytów.

Informację o proponowanych rozwiązaniach potwierdził rzecznik KHW Wojciech Jaros. "Mając na uwadze aktualną sytuację ekonomiczno-gospodarczą, w jakiej znajduje się polskie górnictwo węgla kamiennego, w tym KHW SA - nasza firma - Zarząd Spółki prowadzi działania dostosowujące ją do warunków zmieniającego się otoczenia gospodarczego" - napisał w przesłanym mediom oświadczeniu zarząd KHW.

Czytaj też: Prezes JSW chce obciąć pensje mimo sprzeciwów. Związkowcy są oburzeni

"Z tego powodu zarząd zaprosił stronę społeczną do podjęcia dialogu w zakresie wprowadzania ograniczeń kosztowych, będących elementem trwającego procesu przystosowywania KHW SA do aktualnych realiów gospodarczych" - dodali szefowie KHW.

Jak podał Jaros, zarząd zaproponował stronie społecznej - sygnatariuszom Holdingowego Układu Zbiorowego Pracy - negocjacje dotyczące zawieszenia w trybie określonym przez Kodeks pracy, niektórych elementów tego układu.

Dotyczyć to ma m.in. deputatów węglowych, nagród rocznych oraz innych świadczeń pracowniczych nie powiązanych bezpośrednio z wykonywaną pracą, takich jak np. ekwiwalent za pomoce szkolne, bilet z Karty Górnika itp.

Czytaj też: Emerytowani górnicy będą walczyć o deputaty. Zapowiadają demonstracje

Ostateczne negocjacje porozumienia mają odbyć się w najbliższy piątek, tj. 7 listopada.

KHW to kolejna spółka, która w obliczu kryzysu szuka oszczędności. Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zwrócił się niedawno do działających w spółce związków zawodowych o opinię ws. zawieszenia na trzy lata części świadczeń, w tym 14. pensji. We wrześniu JSW poinformowała, że rozważa także likwidację uprawnień emerytów do bezpłatnego węgla od początku 2015 r.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.