KGHM pod specjalnym nadzorem wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego

Minister Energii przejął nadzór nad miedziową spółką w związku z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa.


REKLAMA


Puls HR Puls HR

KGHM pod specjalnym nadzorem wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego

PODZIEL SIĘ


Autor: aw/PAP

13 kwi 2017 16:20


• Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski potwierdził, że sprawowany od niedawna przez resort energii nadzór właścicielski nad KGHM Polska Miedź znalazł się w jego zakresie obowiązków.

• Na maj zaplanowano robocze spotkanie wiceministra z prezesem spółki.

• Tematyka największych spółek zostanie poruszona w czasie sesji "Gospodarcze potęgi na fali zmian" 11 maja podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowcach.

Grzegorz Tobiszowski, który w resorcie energii zajmuje się już m.in. sektorem węgla kamiennego i brunatnego, poinformował, że decyzją ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, w jego gestii znajdzie się też nadzór nad KGHM.

W ocenie wiceministra, obecnie najważniejszym zadaniem dla KGHM jest dokonanie szczegółowego bilansu działalności, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Na tej podstawie - jak mówił - do połowy roku powinien powstać plan działania dla całej grupy.

"KGHM musi zbilansować się w Polsce i dokonać głębokiego bilansu na zewnątrz. Dla tej firmy przychodzi bardzo ważny moment, w którym musi (…) zastanowić się, jak pogrupować swoją aktywność za granicą" - powiedział Tobiszowski, przypominając, że miedziowy koncern jest zaangażowany w zagraniczne projekty, co do których pojawiały się wątpliwości.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski (fot.PTWP) Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski (fot.PTWP)

Oprócz oceny zaangażowania za granicą spółka stoi też obecnie przed zadaniem - jak mówił wiceminister - dobrego zaplanowania eksploatacji w kraju. "Dla KGHM jest teraz ważny czas projektowania nowych złóż, nowej perspektywy" - powiedział Tobiszowski, zapowiadając, że w maju, podczas roboczego spotkania, będzie chciał omówić plany grupy na przyszłość z jej prezesem, Radosławem Domagalskim-Łabędzkim.

"Obecnie prezes to analizuje, w maju siadamy do roboczej rozmowy. Będziemy próbowali coś wypracować w pierwszym półroczu" - dodał wiceminister wskazując, że KGHM potrzebuje "jak najszybciej" przedłożenia spójnego, racjonalnego planu dotyczącego kierunków dalszego działania, zarówno w kontekście aktywów zagranicznych (chodzi o plan dla każdego z zagranicznych projektów), jak i perspektyw dla eksploatacji złóż krajowych.

Najbardziej znanym zagranicznym przedsięwzięciem KGHM jest odkrywkowa kopalnia Sierra Gorda w Chile.

Pytany o potencjał KGHM do przyszłej wypłaty dywidendy, Tobiszowski zastrzegł, że nie ma żadnych decyzji w tej sprawie. Ocenił, że polityka dywidendowa musi wynikać z analizy całości sytuacji spółki, obecnie prowadzonej przez jej zarząd. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.