Katowicki Holding Węglowy: Nowe wsparcie - szybsza restrukturyzacja?

Towarzystwo Finansowe Silesia będzie trzecim - obok spółek Enea i Węglokoks - podmiotem, zaangażowanym finansowo w restrukturyzację Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Katowicki Holding Węglowy: Nowe wsparcie - szybsza restrukturyzacja?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 sie 2016 17:46


Inwestorzy mają wnieść do nowego podmiotu w sumie ok. 700 mln zł, z czego 200 mln zł - TF Silesia. Enea ma zainwestować 350 mln zł, a Węglokoks - 150 mln zł.

"Jest zielone światło jeśli chodzi o zamknięcie całej restrukturyzacji i lepszą przyszłość śląskiego górnictwa" - oświadczył minister Tchórzewski podczas środowej konferencji prasowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Minister poinformował, że rząd kontynuuje rozmowy ze stroną społeczną w sprawie naprawy branży. Prawdopodobnie wkrótce zostanie podpisana umowa restrukturyzacyjna Jastrzębskiej Spółki Węglowej, trwa formowanie i restrukturyzacja Polskiej Grupy Górniczej (PGG), do której zostały wniesione kopalnie Kompanii Węglowej.

"Natomiast najważniejszym i najtrudniejszym w tej chwili elementem jest restrukturyzacja KHW" - zaznaczył Tchórzewski. Dodał, że sytuacja jest skomplikowana ze względu na trudności finansowe spółki i niektóre "nie do końca wcześniej znane fakty" dotyczące poziomu zadłużenia.

Z tego powodu pierwsze szacunki - według których rozwiązanie trudnej sytuacji spółki będzie możliwe dzięki zaangażowaniu inwestorów na poziomie 400-500 mln zł - okazały się niewystarczające. Dlatego konieczne było znalezienie nowego inwestora, którym będzie TF Silesia, angażując 200 mln zł.

"Będziemy mieli 700 mln zł i to nam daje taką możliwość, żeby ta spółka górnicza mogła wyjść na prostą poprzez dokapitalizowanie przez trzech inwestorów. Z drugiej strony - żeby przyspieszyć możliwości restrukturyzacyjne, spółka będzie organizowana już nie w taki sposób jak PGG, tylko podzielona na dwie, z oddzieleniem mienia, które nie jest mieniem górniczym. To są zasadnicze wymogi, jeżeli chcemy to potem notyfikować w Komisji Europejskiej" - zaznaczył minister.

Pytany o płynność KHW, Tchórzewski powiedział, że "ten okres przygotowawczy Holding przetrwa".

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski wyjaśnił, że KHW ma opierać się na dwóch filarach - zespolonych kopalniach Murcki-Staszic (gdzie już przygotowany jest plan inwestycji) i Mysłowice-Wesoła (gdzie trzeba go jeszcze dopracować).

Dzięki inwestycjom, na które Holding chce przeznaczyć do 2020 roku 1,5 mld zł zwiększy się wydajność kopalń zespolonych przy jednoczesnym obniżeniu kosztów wydobycia. Plan restrukturyzacyjny zakłada również m.in. poprawę organizacji sprzedaży oraz lepsze zagospodarowanie metanu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
KHW

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.