Górnictwo węgla kamiennego i brunatnego daje prawie 0,5 mln miejsc pracy, płaci do budżetu państwa i do budżetów lokalnych miliardowe podatki, napędza koniunkturę. Możemy się poszczycić nowoczesnymi rozwiązaniami. Nie ustępujemy w świecie, jeżeli chodzi o know-how w dziedzinie górnictwa - powiedział prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski podczas otwarcia Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2017”.

• Górnicze kombajny, systemy podziemnego transportu, obudowy wyrobisk, przenośniki i wiertnice, systemy automatyki i sterowania składają się na ekspozycję w ramach Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2017”.
• Ta największa tego typu impreza w Polsce i jedna z największych na świecie
• W oficjalnym otwarciu targów uczestniczyła premier Beata Szydło.
Ta największa tego typu impreza w Polsce i jedna z największych na świecie rozpoczyna się we wtorek w stolicy Górnego Śląska. Przyjechało na nią ponad 300 wystawców z kilkunastu krajów. Ich oferta prezentowana jest na ponad 20 tys. m kw. powierzchni wokół hali katowickiego "Spodka" oraz w przylegającym Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Organizowane co dwa lata targi oraz towarzyszące im seminaria potrwają do piątku.
W oficjalnym otwarciu targów we wtorek (29 sierpnia) przed południem uczestniczyła premier Beata Szydło.
Podczas poprzedzającej otwarcie targów konferencji prasowej prezes patronującej targom Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski akcentował, że sektor górniczy to nie tylko wydobywanie węgla, ale też ogromny przemysł firm okołogórniczych, jednostek badawczych, wyższych uczelni.
"Górnictwo węgla kamiennego i brunatnego daje prawie 0,5 mln miejsc pracy, płaci do budżetu państwa i do budżetów lokalnych miliardowe podatki, napędza koniunkturę. Możemy się poszczycić nowoczesnymi rozwiązaniami. Nie ustępujemy w świecie, jeżeli chodzi o know-how w dziedzinie górnictwa" - mówił Olszowski.
"Zachęcam do zapoznania się z tym rozwiązaniami - z automatyzacją, z robotyzacją. Jeżeli ktoś powie państwu, że tak szeroko rozumiany przemysł górniczy to jest przemysł schyłkowy, zmierzchły, to powiedzcie mu, że mu nie wierzycie i że to jest nieprawda" - zaznaczył szef branżowej izby.
Prezes GIPH przekonywał też, że w chwili, w której udało się uratować górnictwo od upadłości - dzięki ogromnym działaniom restrukturyzacyjnym w branży, ale też korzystnej koniunkturze cenowej - sytuacja sektora w najbliższym czasie powinna nadal poprawiać się.
"Informacje, jakie napływają ze świata wskazują, że świat nie odchodzi od węgla, ale zwiększa zużycie węgla - nawet takie kraje, które węgla w ogóle nie mają. Węgiel to jest paliwo przyszłości i będzie nim. Jest tylko jedno ale - nie możemy tego węgla nadal użytkować w barbarzyński sposób. Znamy odpowiednie technologie, które umożliwiają produkcję energii czy produktów chemicznych z węgla zgodnie z ekologią. O to trzeba walczyć" - zaakcentował Olszowski.

Słowa kluczowe
- Wojciech Saługa
- Beata Szydło
- Targi Górnicze
- Adam Mirek
- Wyższy Urząd Górniczy
- Euracoal
- Wolfgang Cieslik
- Janusz Olszowski
- Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa
KOMENTARZE (0)