PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kaizen w praktyce. Wzrosła efektywność i zaangażowanie pracowników

  • Justyna Koc
    jk
  • 14 paź 2019 15:15

Według zasad Kaizen trzeba właściwie zorganizować pracę w zespołach oraz miejsca pracy, wdrożyć odpowiedni system zarządzania projektami, standaryzację i mechanizmy utrzymania wypracowanych efektów. Te założenia z powodzeniem wdrożyła PKP Energetyka. W rezultacie w firmie nastąpiła poprawa bezpieczeństwa pracy, zwiększenie efektywności i zaangażowania pracowników.

Kaizen w praktyce. Wzrosła efektywność i zaangażowanie pracowników
PKP Energetyka zdecydowała się na wdrożenie Kaizen w 2017 r., pod hasłem Krok po kroku (Fot. PKP Energetyka)
REKLAMA
  • Optymalne miejsce pracy to takie, gdzie właściwe rzeczy zawsze znajdują się na właściwym miejscu.
  • Gdy każda rzecz ma swoje miejsce, poprawia się bezpieczeństwo – ciągi komunikacyjne są drożne, spada ryzyko wypadku przy pracy.
  • Według zasad Kaizen, który zdecydowała się wdrożyć PKP Energetyka, ważny jest głos pracowników – mogą oni zgłaszać własne pomysły oraz uwagi dotyczące warunków pracy.

Kaizen to japońska zasada ciągłego rozwoju i dążenia do doskonałości, która przyczynia się m.in. do poprawy jakości, eliminacji nieefektywności, właściwej organizacji stanowiska pracy oraz optymalizacji procesów. W tym podejściu dużą zmianę osiąga się dzięki wielu, często niewielkim ulepszeniom (dlatego Kaizen często określa się jako metodę małych kroków). Doskonalenie zaczyna się od pojedynczego pracownika, a proces jest ciągły - jedna zmiana pociąga za sobą kolejne. Co ważne, w program zaangażowana jest cała firma, na wszystkich szczeblach.

Firma PKP Energetyka zdecydowała się na wdrożenie Kaizen w 2017 r., pod hasłem Krok po kroku. Aktualnie program obejmuje ok. 4 tys. pracowników, czyli ok. 80 proc. wszystkich osób zatrudnionych w firmie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Nasi pracownicy wskazują, że dzięki Kaizen czują większą motywację do pracy. Widzą też, że lepsze uporządkowanie, regularne spotkania, poukładane procesy przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa. Rośnie efektywność - bo każdy członek brygady dokładnie wie, co powinien zrobić i czego oczekują od niego koledzy. To wzmacnia wzajemne zaufanie, poprawia komunikację i sprzyja integracji zespołu. Efekty widzimy chociażby w rosnącym wskaźniku zaangażowania z 46 proc. w 2015 do 55 proc. w 2018 roku - mówi Wojciech Smardz, dyrektor Biura Doskonalenia Procesów w PKP Energetyka, koordynator Programu Krok po kroku.

Czytaj też: W firmach trwa cyfrowa transformacja. Zmiany są rewolucyjne

Organizacja zespołów

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kaizen w praktyce. Wzrosła efektywność i zaangażowanie pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA