×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kaizen w praktyce. Wzrosła efektywność i zaangażowanie pracowników

  • Justyna Koc
    jk
  • 14 paź 2019 15:15

Według zasad Kaizen trzeba właściwie zorganizować pracę w zespołach oraz miejsca pracy, wdrożyć odpowiedni system zarządzania projektami, standaryzację i mechanizmy utrzymania wypracowanych efektów. Te założenia z powodzeniem wdrożyła PKP Energetyka. W rezultacie w firmie nastąpiła poprawa bezpieczeństwa pracy, zwiększenie efektywności i zaangażowania pracowników.

Kaizen w praktyce. Wzrosła efektywność i zaangażowanie pracowników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Optymalne miejsce pracy to takie, gdzie właściwe rzeczy zawsze znajdują się na właściwym miejscu.
  • Gdy każda rzecz ma swoje miejsce, poprawia się bezpieczeństwo – ciągi komunikacyjne są drożne, spada ryzyko wypadku przy pracy.
  • Według zasad Kaizen, który zdecydowała się wdrożyć PKP Energetyka, ważny jest głos pracowników – mogą oni zgłaszać własne pomysły oraz uwagi dotyczące warunków pracy.

Kaizen to japońska zasada ciągłego rozwoju i dążenia do doskonałości, która przyczynia się m.in. do poprawy jakości, eliminacji nieefektywności, właściwej organizacji stanowiska pracy oraz optymalizacji procesów. W tym podejściu dużą zmianę osiąga się dzięki wielu, często niewielkim ulepszeniom (dlatego Kaizen często określa się jako metodę małych kroków). Doskonalenie zaczyna się od pojedynczego pracownika, a proces jest ciągły - jedna zmiana pociąga za sobą kolejne. Co ważne, w program zaangażowana jest cała firma, na wszystkich szczeblach.

Firma PKP Energetyka zdecydowała się na wdrożenie Kaizen w 2017 r., pod hasłem Krok po kroku. Aktualnie program obejmuje ok. 4 tys. pracowników, czyli ok. 80 proc. wszystkich osób zatrudnionych w firmie.

- Nasi pracownicy wskazują, że dzięki Kaizen czują większą motywację do pracy. Widzą też, że lepsze uporządkowanie, regularne spotkania, poukładane procesy przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa. Rośnie efektywność - bo każdy członek brygady dokładnie wie, co powinien zrobić i czego oczekują od niego koledzy. To wzmacnia wzajemne zaufanie, poprawia komunikację i sprzyja integracji zespołu. Efekty widzimy chociażby w rosnącym wskaźniku zaangażowania z 46 proc. w 2015 do 55 proc. w 2018 roku - mówi Wojciech Smardz, dyrektor Biura Doskonalenia Procesów w PKP Energetyka, koordynator Programu Krok po kroku.

Czytaj też: W firmach trwa cyfrowa transformacja. Zmiany są rewolucyjne

Organizacja zespołów

W PKP Energetyka pracownicy rozpoczynają dzień od spotkań operacyjnych przy tablicy zespołu. Rozwiązanie to ułatwia start dnia pracy, pozwala efektywnie zarządzać czasem, jest łatwym sposobem komunikacji, sprzyja integracji.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kaizen w praktyce. Wzrosła efektywność i zaangażowanie pracowników
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA