Kadra branży energetycznej się starzeje

Energetyka boryka się z podobnymi problemami kadrowymi jak górnictwo. Likwidacje przyzakładowych szkół spowodowały, że branża boryka się z problemem niedostatku młodych wykwalifikowanych rak do pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kadra branży energetycznej się starzeje

PODZIEL SIĘ


Autor: AW, jm

15 lip 2014 8:36


Jak pisze "Rzeczpospolita", w energetyce z jednej strony mamy do czynienia z przerostem zatrudnienia, a z drugiej - z brakiem młodych kadr.

Czytaj też: Stocznie w Polsce są zmuszone przyjmować do pracy obcokrajowców

- W efekcie niżu demograficznego, a także likwidacji szkół przyzakładowych, również firmy energetyczne borykają się z problemem braku absolwentów szkół o profilu zawodowo-technicznym, a w konsekwencji stale rośnie średni wiek zatrudnionych w branży specjalistów - mówi dla dziennika rzecznik Enei Sławomir Krenczyk.

Podobny problem jest też w branży kolejowej. - Stajemy przed wymagającym zadaniem utrzymania odpowiedniego poziomu zatrudnienia maszynistów w spółce. Duża część obecnie pracujących zbliża się do wieku emerytalnego, a szkoły nie kształcą odpowiedniej liczby ich następców - mówi Adam Purwin, prezes PKP Cargo.

Więcej na ten temat tutaj: PKP Cargo potrzebuje prawie 600 maszynistów. Doświadczenie nie jest konieczne

Tymczasem grupy energetyczne stawiają na współpracę ze szkołami np. w zakresie praktyk i staży, wyposażają szkolne pracownie. Powstają też specjalne programy jak "Absolwent", dzięki któremu PGE chce przygotowywać do pracy przyszłych pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

tomo 2014-07-30 23:23:11

nie wiem czy się starzeje ;) u nas w Polskim Prądzie dość sporo młodych, ale też doświadczonych pracowników. a że praca dobra bo są warunki, czyli szkolenia, narzędzia i wsparcie to sporo ludzi zostaje i jest zadowolonych.

Lech 2014-07-16 13:16:24

a tymczasem naborze na stanowisko obchodowego urządzeń pomocniczych kotła 200 MW żąda się dyplomu ze studiów wyższych, 30lat temu wytaczało 8 klas..młyny węglowe zmądrzały????