PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Już 12 proc. kierowników budowy to kobiety. "Istotne, by twardo stąpać po ziemi"

Kierownik budowy to raczej mężczyzna, choć zdarzają się panie pracujące w tym zawodzie. Co to znaczy dla branży i dla pań?

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 4 cze 2019 12:35
Już 12 proc. kierowników budowy to kobiety.  "Istotne, by twardo stąpać po ziemi"
Oczekiwania finansowe kobiet na stanowisku kierownika budowy najczęściej mieszczą się w przedziale 8 000 - 10 000 zł netto. (fot. pixabay.com)
REKLAMA
  • Kilkanaście lat temu sektor budowlany był uznawany za typowo męski. Kobiety nie odgrywały w nim pierwszoplanowych ról.
  • Teraz, ze względu na zacieranie się granic, wynikających z różnic płci, kobiety coraz częściej można spotkać na placach budowy. Już 12 proc. kierowników budowy to kobiety.
  • Ta liczba wynika z badania firmy doradztwa personalnego HRK.

- Kobiety nie tylko opuściły strefę administracyjno-biurową oraz pracę w dziale wsparcia budowy, a coraz częściej zajmują stanowiska eksperckie i kierownicze przy nowo powstających inwestycjach - komentuje Paweł Żywiec, business unit manager REC właśnie w HRK.

Podkreśla on, że kobiety we współczesnej gospodarce są zdeterminowane, aby pracować długoterminowo i zdobywać doświadczenie celem awansu oraz osiągania coraz wyższych pozycji w strukturach przedsiębiorstw. Te ich postawy nie są obce sektorowi budowlanemu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Co ciekawe, aż 60 proc. pań pracujących na budowie jest zadowolonych z obecnego miejsca pracy. W przypadku mężczyzn zadowolenie zadeklarowało tylko 41 proc. badanych. Wśród kobiet największym zainteresowaniem cieszą się następujące sektory: budownictwo drogowo-mostowe, budownictwo przemysłowe i energetyczne.

Przeszkody? Nie zawsze są duże

Przeszkodą dla pań również nie jest przeprowadzka do innego miasta. Prawie 80 proc. pań zadeklarowało chęć relokacji, gdyby wymagał tego nowy pracodawca. Oczekiwania finansowe kobiet na stanowisku kierownika budowy najczęściej mieszczą się w przedziale 8 000 - 10 000 zł netto (60 proc. badanych), reszta respondentek chciałaby zarabiać powyżej 10 000 zł netto.

Niezwykle istotny dla pań jest work-life balance, zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Tuż za nim plasują się system premiowy, atmosfera w zespole oraz jasno określona ścieżka kariery. Dla ponad połowy pań motywację do pracy stanowią: samodzielność w działaniu, odpowiedni poziom wynagrodzenia oraz możliwość otrzymania awansu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Już 12 proc. kierowników budowy to kobiety. "Istotne, by twardo stąpać po ziemi"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA